Funkcja SG dostępna jest tylko w momencie korzystania z funkcji Sensor. Limity, które tutaj definiujemy mogą być różne od limitów powiadomień o wysokim i niskim stężeniu glukozy używanych przez sensor. Zmiana tych limitów nie wpływa na górny ani dolny limit stężenia glukozy.
W celu wyświetlenia przeglądu SG należy wejść w menu, następnie w historię i wybrać przegląd SG. Zostanie wyświetlony odpowiedni ekran z definiowanymi limitami, górny na 180 mg/dl i dolny na 70 mg/dl. Limity oczywiście można zmodyfikować, z tym, że limit dolny od górnego musi różnić się przynajmniej o 20 mg/dl. Następnie wprowadzamy liczbę dni do uśrednienia. Wybieramy 1 dzień lub więcej dni, z których będzie liczona średnia (maksymalnie 30 dni).
(kliknij, aby powiększyć)
Przeglądam moje wartości poziomów cukru we krwi z ostatnich 30 dni. Dolny limit ustawiam na 70 mg/dl, a górny na 180 mg/dl. Pompa sama wylicza średnie wartości. Urządzenie wskazuje dane z 20 dni. Przez tyle czasu byłem podpięty pod ciągły monitoring glikemii. Poniżej 70 mg/dl moje stężenie glukozy było średnio tylko przez 34 minut, co dało 3% czasu. Z kolei stężenie glukozy powyżej 180 mg/dl miałem średnio przez 4 godziny 46 minut, co dało 25% doby. W zakresie mieściłem się przez 72% czasu, tj. przez 13 godzin 35 minut.
Jeśli natomiast wybrano wyświetlanie jednego dnia z historii, wykres pokazuje, kiedy wartości SG znajdowały się powyżej albo poniżej wyznaczonych limitów lub mieściły się w tych limitach. Można ekran przewinąć w dół, aby zobaczyć, przez ile godzin oraz przez jaki odsetek czasu wartości SG były powyżej i poniżej wyznaczonych limitów oraz mieściły się między tymi limitami.
(kliknij, aby powiększyć)
Funkcja przeglądu SG wbudowana w pompie MiniMed 640G daje nam możliwość szybkiego sprawdzenia naszych wartości poziomów stężenia glukozy, zarówno na wykresie, jak i w ujęciu procentowym. Możemy analizować każdy dzień oddzielnie lub wyliczyć średnią z kilku dni. Szybko i bez użycia specjalistycznego oprogramowania mamy wgląd w wartości. Można pokusić się o analizę tych danych i wyciągnąć odpowiednie wnioski w samokontroli cukrzycy.
Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.org
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)