Dostępna w systemie MiniMed 640G funkcja "Sensor" umożliwia korzystanie z ciągłego monitoringu glukozy (CGM, z ang. Continuous Glucose Monitoring). Jest to narzędzie, które korzysta z wprowadzonego pod skórę sensora glukozy i nieprzerwanie mierzy ilość glukozy w płynie tkankowym. Dzięki ciągłemu monitoringu glikemii jesteśmy w stanie lepiej prowadzić leczenie cukrzycy, ponieważ rejestrujemy stężenia glukozy w dzień w i nocy, a także możemy zobaczyć, jak dieta, wysiłek fizyczny i leki wpływają na poziom glukozy.
Sensor mierzy tzw. ISIG. ISIG pochodzi od angielskiego Insterstitial Signal, czyli po polsku "sygnał śródmiąższowy". Śródmiąższowy płyn, to nic innego jak płyn tkankowy, więc ISIG oznacza "sygnał z płynu tkankowego". Poziom ISIG reprezentuje mierzony przez system sygnał, który jest używany do obliczania wartości stężenia glukozy z sensora. W pompie mamy dostęp do 24 godzinnej historii wartości ISIG. Jest to dokładnie 288 pomiarów na dobę (odczyt co 5 minut).
(kliknij, aby powiększyć)
Kalibracja to proces wprowadzania odczytu z glukometru w celu obliczenia stężenia glukozy mierzonego przez sensor. Tylko regularna kalibracja sensora gwarantuje nieprzerwane odbieranie danych z sensora. W ciągu dwóch godzin po uruchomieniu sensora pojawia się powiadomienie i system prosi nas o kalibrację. Drugą kalibrację należy przeprowadzić przed upływem sześciu godzin od pierwszej. Po wykonaniu dwóch pierwszy kalibracji należy ponownie skalibrować sensor w ciągu 12 godzin. Sensor musi być kalibrowany przynajmniej co 12 godzin przez cały okres jego ważności.
Jak podano w instrukcji do systemu MiniMed 640G kalibracja sensora powiedzie się tylko w momencie, jeżeli wprowadzony poziom cukru we krwi będzie się mieścił w zakresie od 40 do 400 mg/dl. W celu uzyskiwania optymalnych wyników zaleca się przeprowadzanie kalibracji trzy do czterech razy w ciągu dnia. Kalibrację można przeprowadzać w dowolnym momencie. Jednak jej przeprowadzenie w momencie, gdy na ekranie widoczne są dwie lub trzy strzałki trendu może zmniejszyć dokładność odczytów do momentu następnej kalibracji. Dlatego też dobrze jest robić ją na stabilnym poziomie cukru we krwi.
(kliknij, aby powiększyć)
W praktyce jednak zaleca się, aby kalibracje wykonywać na stabilnej glikemii (80-200mg/dl). Powinno to następować minimum 15 minut przed posiłkiem lub minimum 2 godziny po nim. Najlepiej i najwygodniej wykonywać kalibrację na czczo (bez względu na porę), przed obiadem (bez względu na porę) oraz przed pójściem spać (bez względu na porę), co daje nam komfort 12 godzin snu - pod warunkiem, że nie będzie alarmów na pompie. Ja przeprowadzam zazwyczaj dwie kalibrację, rano i wieczorem i wskazania z sensora są bardzo dokładne. Jednak teraz, po przeanalizowaniu teorii, przyznaję, że będę robił jeszcze trzecią kalibrację, aby było jeszcze dokładniej!
Na koniec dodam, że niezwykle ważne jest, aby pomiar cukru we krwi na glukometrze był wykonany zgodnie z zaleceniami. A zaleceniem jest, o czym spora ilość diabetyków nie pamięta (lub nie chce pamiętać), aby zawsze i obowiązkowo umyć ręce pod ciepłą wodą. Niestety na naszych rękach znajduje się dużo różnych dziwnych rzeczy :) w tym także resztki jedzenia. Brudne ręce mogą zatem dać błędny wynik na glukometrze, co w konsekwencji przekłada się na błędne wskazania z sensora. Do badania poziomu glukozy we krwi mam zatem zawsze czyste i suche palce. Odczyt z glukometru jest ważny tylko przez 12 minut. Nie wolno zwlekać z jego wprowadzeniem do systemu. Próbki krwi do przeprowadzania kalibracji pobieramy tylko z opuszków palców.
Narzekamy, że sensor się nie sprawdza, sensor się myli… A to w większości przypadków tylko i wyłączeni nasza wina. Kalibracja jest obowiązkowa i warto pamiętać o tym, aby wykonywać ją prawidłowo. To gwarantuje sukces w monitoringu glikemii. Powodzenia!
Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.org