Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, marzec 2013, nr 3 (206)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykTo nie te czasy, gdy 8 marca był celebrowany, a w kwiaciarniach schodziły goździki, ale niemniej, warto przy okazji święta kobiet wspomnieć, że leczenie cukrzycy u kobiet i mężczyzn różni się od siebie. Obie płcie narażone są na rozwój nieco innych powikłań. Doktor Małgorzata Godziejewska-Zawada w rozmowie z "Diabetykiem" opowiada nieco szczegółowiej o roli żeńskich hormonów płciowych i tzw. przełomach hormonalnych w życiu kobiety, nie pomijając jednak kwestii specyfiki działania hormonów u mężczyzn. Z kolei w ABC insulinoterapii można przeczytać o tym, jakimi pacjentami bywają mężczyźni i jak prowadzić wśród nich skuteczną edukację diabetologiczną.

Przed nami Święta Wielkiej Nocy i kolejne pokusy kulinarne. Niegdyś naprzemienne okresy postu i karnawału miały różnoraki sens - religijny i zdrowotny, dzisiaj uległ on już rozmyciu. Chętnie świętujemy, zapominając, że tradycyjnie bywało to rekompensowane okresami wstrzemięźliwości. Kulinarne, bardzo bogate w Polsce tradycje wodzą nas na pokuszenie, a przecież akurat w tym przypadku maksyma, że lepiej grzeszyć i żałować niż żałować, że się nie grzeszyło, naprawdę się nie sprawdza. Cierpliwie tłumaczy to nasza dietetyczka Katarzyna Kowalcze - udowadnia, że zasady zdrowego żywienia nie są sprzeczne z wymogami religijnymi czy tradycją. Jednym słowem - wielkanocne śniadanie może być zdrowe. Czego oczywiście Państwu i sobie życzymy.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

Diabetyk poleca
Wielkanocne potyczki z glikemią
Tradycyjne wielkanocne śniadanie to zestaw kilku potraw przygotowywanych w zależności od przyzwyczajeń czy rodzinnych tradycji, w mniej lub bardziej zdrowy sposób. A to rodzi bardzo konkretne konsekwencje w postaci niższych bądź wyższych wartości glikemii. Zachęcam państwa do tego, by bardzo rozważnie korzystać ze "starych" sprawdzonych przepisów i próbować je nieco modyfikować, w taki sposób, by eliminować nadmiar cukru i tłuszczu. Mamy tak szeroki asortyment produktów spożywczych, że w zasadzie jedynymi ograniczeniami w ich doborze mogą być nasze dochody i wyobraźnia.

Każda ze spożywanych potraw stanowi bogate źródło skoncentrowanych składników, w tym energii, białka, tłuszczu i węglowodanów. Dlatego też proszę poświęcić odrobinę czasu na dokładne przemyślenie, jakie potrawy i dania będą królowały na wielkanocnym stole i zgodnie z tymi przemyśleniami proponuję przygotować listę zakupów.

Pod lupą
Witamina D i cukrzyca
Receptory witaminy D wykryto także na komórkach beta wysp trzustkowych, a więc w miejscu, gdzie uwalniana jest insulina. Okazało się, że istnieje związek między niedoborem witaminy D a nieprawidłowym wydzielaniem insuliny u osób chorujących na cukrzycę typu 2. Właściwy poziom witaminy D oraz wapnia reguluje wydzielanie insuliny po stymulacji glukozą oraz warunkuje właściwą wrażliwość komórek na insulinę. W celu ustalenia, czy witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, monitorowano grupę ponad 80 tys. kobiet przez okres 20 lat. Panie przyjmujące dziennie ponad 800 IU witaminy D i 1200 mg wapnia miały o 33% mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę w porównaniu z grupą pacjentek, które przyjmowały poniżej 400 IU witaminy D i 600 mg wapnia.

ABC Insulinoterapii
Leczenie w męskim wydaniu
Praca z mężczyznami z cukrzycą często bywa czasochłonna. Jednak opłaca się poświęcać czas na ich edukację, ponieważ gdy uwierzą we własne siły, stają się dobrymi pacjentami, stosującymi się do zaleceń lekarskich. Często zdarza się, że mężczyźni na początku sceptycznie nastawieni do terapii, po odbyciu gruntownej edukacji, uzyskaniu wsparcia i rozpoczęciu insulinoterapii nie są w stanie wyjaśnić przyczyn swoich obaw w stosunku do nowej terapii.

Często chcą być niezależni i samodzielni. Aktywna postawa wobec choroby, zdobywanie odpowiedzi na nurtujące pytania na pewno usprawniłoby proces włączenia insuliny. Jeśli boisz się włączenia insuliny, zastanów się, jakie są tego przyczyny. Powiedz o swoich obawach pielęgniarce lub lekarzowi. Może okazać się, że były one zupełnie bezpodstawne.

Zdrowo Żywieniowo
Dobre, bo kiszone
W czasie kiszenia zmniejsza się w produktach udział węglowodanów, ponieważ ulegają fermentacji do kwasów (głównie mlekowego oraz etanolu), dwutlenku węgla i acetylocholiny. Na przykład w kapuście kiszonej jest o połowę mniej węglowodanów niż w kapuście świeżej, przy czym zawartość błonnika w procesie kiszenia prawie w ogóle się nie zmienia. W produktach kiszonych w porównaniu ze świeżymi jest mniej witaminy C, ale ogólnie wcale nie jest jej tak mało, np. porcja 150 g kapusty kiszonej zawiera 27 mg witaminy C, co pokrywa 30-36% dziennego zapotrzebowania na nią.

(...) W Polsce największa część zjadanych kiszonek przypada na kapustę kiszoną, ale można kisić także inne warzywa, np.: cebulę, cukinię, czosnek, kalafior, kapustę czerwoną, kapustę włoską, marchew, paprykę czy pomidory.

Warto wiedzieć
Pod rządami hormonów
Typ 1 cukrzycy często jest składową zespołu poliendokrynologicznego, w którym współwystępują autoimmunizacyjne choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego, w tym tarczycy, nadnerczy czy gonad.

Najczęściej z cukrzycą współistnieją choroby tarczycy: jej nadczynność i niedoczynność. Może także wystąpić pierwotna lub wtórna niedoczynność nadnerczy oraz choroby niezwiązane z wymienionymi wyżej gruczołami dokrewnymi, w tym bielactwo (najczęściej) oraz np. niedobór witaminy B12 zwany kiedyś anemią złośliwą. W cukrzycy typu 2 nie ma charakterystycznych zaburzeń hormonalnych, ale należy pamiętać, że wraz z wiekiem zwiększa się częstość niedoczynności tarczycy i okresowo powinno się kontrolować poziom TSH.
SPIS TREŚCI

Felieton
2 Pars pro toto, a raczej pro nico
Poczytalnia
3 Produkty pełnoziarniste a cukrzyca
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (8)
Uszkodzenie słuchu
5 Interaktywna wizyta u lekarza
Niezwykli zwykli ludzie
6 Wygrałam życie
Diabetyk poleca
10 Wielkanocne potyczki z glikemią
Rozważania o cukrzycy
14 Elementarz leczenia cukrzycy
Infekcje i przeziębienia u osoby z cukrzycą typu 2 leczoną dwoma lekami doustnymi
Pod lupą
16 Witamina D i cukrzyca
20 Leki spoza apteki
ABC Insulinoterapii
24 Leczenie w męskim wydaniu
Lekarz odpowiada
26 Ważne pytania o ... badania przy cukrzycy
Zdrowo Żywieniowo
28 Jak jeść mając dnę moczanową?
30 Dobre, bo kiszone
33 Przepisy kulinarne
Wart o wiedzieć
36 Pod rządami hormonów
39 Zdrowie i choroby statystycznego Polaka
ZADBAJ O siebie
42 Kosmetyki do zadań specjalnych

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, marzec 2013, nr 3 (206)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line