Strona główna Możesz to robić zdalnie! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 1 (135) 2007

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę i lekarzy pierwszego kontaktu
Najnowszy, styczniowy numer "diabetyka", zawiera całe mnóstwo ciekawych informacji - m.in. o najnowszym programie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dzięki któremu na produktach, które wejdą do Programu będą podawane wartości wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych; o niezwykłych metodach poprawy wzroku, a także o wskazaniach do leczenia za pomocą pompy insulinowej oraz o tym, co zrobić gdy przestają działać przeciwcukrzycowe leki doustne. A do tego, w nr 1 "diabetyka" kilka kosmicznych przepisów kulinarnych z wyliczonymi wymiennikami, oraz wiele innych interesujących materiałów.

Okładka:

Diabetyk nr 1 (135) 2007
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Wskazania do leczenia ciągłym podskórnym wlewem insuliny
Ta metoda leczenia zalecana jest wszystkim osobom, które doświadczyły ciężkich hipoglikemii i nie mogą opanować nagłych spadków poziomu glukozy we krwi. Jest to również metoda dla osób, które boją się niedocukrzeń i strach przed hipoglikemią staje się przyczyną irracjonalnego postępowania. Polecam ją także pacjentom, którzy nie odczuwają hipoglikemii, prawdopodobnie ze względu na stale utrzymujące się niskie wartości. Również rodzice małych dzieci stosujących pompy insulinowe mogą spać spokojniej, bowiem ryzyko utraty przytomności jest naprawdę nikłe (jak pokazuje nasze już ponad pięcioletnie doświadczenie).

Edukacja i terapia - sojusz sił
Edukacja terapeutyczna jest fundamentem, na którym opierają się inne elementy procesu leczenia osoby z cukrzycą. Powinna ona spowodować to, że pacjent będzie lepiej zaadaptowany do życia z chorobą, będzie umiał radzić sobie ze stresem codziennego życia i leczenia, wykonywania badań (samokontrola), a także będzie potrafił eliminować ograniczenia w życiu społecznym (tego właśnie staramy się uczyć). W przypadku chorego, celem edukacji terapeutycznej jest najpierw zdobycie wiedzy o cukrzycy. Jeżeli pacjent wie więcej o swojej chorobie, to łatwiej radzi sobie z problemami, jakie ta choroba niesie na co dzień. Wówczas nie choroba dominuje nad pacjentem, ale pacjent nad chorobą.

Nieskuteczność pochodnych sulfonylomocznika
Należy przypomnieć, że dawki leków doustnych nie można zwiększać ponad ustalone normy. Szczególnie u osób starszych należy być ostrożnym i nie podawać zbyt dużych dawek silnych leków hipoglikemizujących, ponieważ przy współistniejącej gorszej funkcji wątroby i nerek, może to grozić wystąpieniem działań niepożądanych, szczególnie niedocukrzeń. Ciężkie nie leczone niedocukrzenie może grozić nieodwracalnym uszkodzeniem tkanek mózgu.
Wystąpienie późnej nieskuteczności pochodnych sulfonylomocznika powoduje konieczność dodatkowej interwencji - lekarz zleca drugi lek doustny o innym mechanizmie działania lub wprowadza insulinę.

Zdrowe oczy? Naturalnie!
Jednym z najwyżej cenionych naturalnych sposobów poprawy wzroku jest metoda amerykańskiego lekarza dr William Batesa. Podobno dzięki niemu właśnie papież Jan Paweł II czytał swe homilie bez okularów... Dr Bates oparł się na twierdzeniu, że mięśnie oka, którego widzenie jest poprawiane z zewnątrz, poprzez szkła korekcyjne, "nie czują potrzeby", by "się wysilać". Wynikiem tego jest ich wiotczenie, coraz gorszy stan i zanik naturalnych zdolności. Jeśli więc krótkowzroczność i nadwzroczność są spowodowane zbyt słabymi mięśniami gałki ocznej, to trzeba uczynić wszystko, aby te mięśnie wzmocnić na tyle, by były w stanie uzyskiwać ostry obraz.

Dieta, odżywianie
Polecane źródła kwasu pantotenowego w zdrowej kuracji odchudzającej

Policz się z cukrzycą
- Wymienniki na opakowaniach produktów żywnościowych to doskonały krok w bardzo słusznej sprawie.
Jurek Owsiak: Myślę, że to jest pomoc nie tylko w konkretnej sytuacji, jak obliczanie jednostek insuliny, które trzeba podać do posiłku o określonej ilości wymienników, ale również zwrócenie uwagi ludzi na to, że cukrzyca jest chorobą społeczną i choruje na nią coraz więcej ludzi, a więc jest to fakt, którego nie można lekceważyć. Amerykanie obliczyli, że co 8 sekund diagnozuje się na świecie dwa nowe przypadki cukrzycy.
Nasza akcja mogłaby także propagować zdrowy styl życia, żeby cukrzyca typu 2. nas nie dopadła i - co bardzo ważne - pokazać też, że ludzi z cukrzycą trzeba akceptować, ze zrozumieniem podchodzić do faktu, że muszą mierzyć sobie cukier, brać insulinę, i aby sytuacji, gdy ktoś robi sobie zastrzyk z insuliny nie utożsamiać z narkomanią!


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 1 (135) 2007
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 5 czerwca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line