Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Środa, 26 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 10 (132)
Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę i lekarzy pierwszego kontaktu
Nowy numer ogólnopolskiego magazynu społeczno-medycznego "diabetyk" w sprzedaży od 3 października. W temacie miesiąca artykuł dr Ewy Lange z Katedry Dietetyki SGGW -Wymienniki dietetyczne dla osób z cukrzycą. Poza tym w numerze: pierwsza część Tryptyku o bólu - istota bólu, To były piękne dni, Witamina B1 w zdrowej kuracji odchudzającej, Przepisy - Greckie inspiracje (2), Profilaktyka chorób przeziębiennych, Wartość odżywcza ryb, Odciski i modzele - zapobieganie i usuwanie, Witaminy A, E, C - prawda i mity, Urzeczywistnić marzenia (George Lucas), Uprawnienia kombatantów i inne.

Okładka:


(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Oto fragmenty niektórych artykułów:
Wymienniki dietetyczne dla osób z cukrzycą
Wymienniki dietetyczne stosowane są w dietoterapii różnych schorzeń w celu łatwiejszego konstruowania przez pacjentów codziennych jadłospisów. Ich zastosowanie umożliwia wymiennie korzystanie z różnych produktów spożywczych, w ramach grup o podobnej wartości odżywczej, jak również przełożenie zaleceń dietetycznych dla indywidualnego pacjenta na łatwe do zastosowania porcje.
Zwykle wymienniki ustala się pod kątem energetyczności, czy zawartości w poszczególnych produktach spożywczych określonych makroskładników diety np. białka, węglowodanów, czy tłuszczu, ale także innych składników pokarmowych takich, jak np. sód, wapń, potas itp.

Tryptyk o bólu - część I
Istota bólu

Wrażliwość osobnicza na ból jest różna i zależy od wieku oraz płci. Noworodki są prawie niewrażliwe na ból, dzieci zaś są bardziej wrażliwe od dorosłych. Wrażliwość na ból zależy też od aktualnego stanu czynnościowego układu nerwowego, np. stan silnego podniecenia zmniejsza odczuwanie bólu. Wrażliwość na ból można również zmniejszyć na drodze sugestii i hipnozy.

To były piękne dni
Dnia 31.07.2006 roku miał miejsce wyjazd na kolonię dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę z Warszawy i okolic, zorganizowany przez Stołeczną Fundację dla Dzieci z Cukrzycą. Turnus trwał od 31.07 - 15.08. W tym roku kolonie zostały zorganizowane w małej, zachwycającej swym urokiem miejscowości turystycznej - Stegna Gdańska. Tegoroczny turnus liczył 90 osób, w tym kilkanaście osób zdrowych, towarzyszących swym chorym przyjaciołom. Kolonia została podzielona na grupy wiekowe, najmłodsza uczestniczka miała 11 lat, a najstarsza 18.

Witamina B1 w zdrowej kuracji odchudzającej
Wszystkie witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, co powoduje, że jeśli dieta będzie zawierała ich więcej, niż aktualnie potrzebuje jej organizm, nadmiar tych witamin zostanie wydalony z moczem. Witamin z grupy B nie można więc zjeść na zapas, nie są one magazynowane w organizmie. Dlatego dieta powinna być tak skomponowana, aby każdego dnia zawierała potrzebną organizmowi ilość wszystkich witamin z grupy B.

Profilaktyka chorób przeziębiennych
Należyta odporności wymaga aktywności przez cały rok. Utrzymujemy wówczas mniejszą wrażliwość na niekorzystne zmiany ciepłoty otoczenia i wpływy warunków atmosferycznych, a także aktywność promieniowania słonecznego właściwego porze roku. Efektem tego jest zachowanie dobrego samopoczucia i zdrowia przez cały rok. Dlatego o jesieni i zimie należy myśleć już wiosną i latem, a najlepiej rozpocząć przygotowania już poprzedniej zimy. Możemy jednak ten cykl zainicjować o dowolnej porze roku modyfikując go następnie przez cały rok.

Wartość odżywcza ryb
Wartość odżywcza ryb (zwłaszcza morskich) jest zbliżona do wartości odżywczej mięsa. W mięsie ryb znajduje się również bardzo dobrze przyswajalne wysokowartościowe białko w ilości około 6-15%. Zawartość tłuszczu, w zależności od gatunku ryb waha się od 0,2% do 27%, i tak np. łosoś lub węgorz zawierają 15-27% tłuszczu, zaś dorsz lub sandacz 0,2-0,3%. Tłuszcz z ryb morskich odznacza się bardzo wysokimi walorami odżywczymi i pełni ważną rolę w leczeniu miażdżycy oraz nadciśnienia tętniczego, a więc im tłustsza ryba tym korzystniejsze działanie. Ryby morskie powinny więc być spożywane przez osoby w każdym wieku, zwłaszcza starsze, 2-3 razy w tygodniu, w ilości 150-200 gramów. Zaleca się także spożywanie większych ilości ryb morskich zamiast mięsa, zwłaszcza przez kobiety w ciąży oraz karmiące.

Urzeczywistnić marzenia
Dzisiaj, George Lucas, diabetyk, jest przewodniczącym zarządu przynoszącej ogromne dochody spółki Lucasfilm. W 2001 r. magazyn "Forbes" oszacował jego majątek na 3 miliardy dolarów. Mieszka w XIX-wiecznym domu w Północnej Kaliforni, który kupił ponad 30 lat temu. Ściany, zaprojektowanej przez niego pracowni, wypełniają książki z dziedzin historii i sztuki. Oddzielna przestrzeń do pracy przy montażu wyposażona jest w komputery podłączone do sieci serwerów, znajdujących się na odległym o kilka kilometrów ranczu Skywalker, gdzie mieści się centrala jego imperium filmowego. Tam też, ojciec kina cyfrowego, jak bywa często nazywany, pracuje nad kolejnymi projektami i urzeczywistnia swoje marzenia.

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 10 (132)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line