Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Komunikaty

Notatka z wykładu prof. med. dr hab. Jacka Sieradzkiego

dodano: 29 października 2005 r.

Wykład prof. med. dr hab. Jacka Sieradzkiego odbył się w dniu 25 października 2005 roku o godz. 17.00 w Krakowie, przy ul. Skarbowej 4.

Prognozy dotyczące zachorowań na cukrzycę

Przewidywania wskazują, że liczba zachorowań na cukrzycę będzie stale wzrastać. Osoby, które mają dzisiaj ok. 5 - 10 lat w roku 2030 będą w szczycie zachorowań (będą miały wtedy 30 - 40 lat) i będą to "dzieci z cukrzycą typu II". Jednocześnie należy zaznaczyć, że prognozy są prowadzone przy obecnej wiedzy na temat leczenia cukrzycy. A tak naprawdę nie wiadomo, co będzie za 25 lat. Jak popatrzymy 25 lat wstecz, to okaże się, że sposoby leczenia cukrzycy zmieniły się. Najpierw stosowano insuliny wołowe i wieprzowe. Mierzyło się tylko poziom cukru w moczu (dobowe zbiórki). A dzisiaj mamy do dyspozycji nieodłączne, precyzyjne glukometry i cała gamę różnie działających insulin (np. analogi). Nie są one pobierane z komórek zwierzęcych, co kiedyś było przyczyną obaw, że może nam zabraknąć insuliny.

Obniżona została także wartość poziomu cukru we krwi, przy której możemy podejrzewać wystąpienie cukrzycy. Poziom cukru na czczo między 100 a 125 mg% jest właśnie tą granicą (nieprawidłowa glikemia na czczo). Zaleca się wtedy pacjentowi intensywną dietę i wysiłek fizyczny. Wczesne wykrycie cukrzycy pozwala na zapobieganie chorobom układu krążenia.


Wyrównanie cukrzycy wg PTD

Obecne metody leczenia przyczyniły się do zaostrzenia kryteriów wyrównania cukrzycy. Wg najnowszych zaleceń PSD o wyrównanej cukrzycy możemy mówić wtedy, gdy:

  1. glikemia poposiłkowa nie przekracza 135 mg%,
  2. hemoglobina glikowana HbA1c nie jest większa niż 6,1%,
  3. prawidłowy jest poziom cholesterolu (gospodarka lipidowa) poniżej 5 mmol/L,
  4. ciśnienie tętnicze nie przekracza 130/80 (warunek ten można spełnić, ponieważ obecnie na rynku dostępne są liczne leki regulujące ciśnienie).
Zdaniem specjalistów, gdy pacjent spełnia powyższe kryteria, można zagwarantować, że nie wystąpią u niego powikłania związane z cukrzycą. Mimo iż podane kryteria są bardzo trudne do spełnienia (badania PolDiab wykazały, że średnia hemoglobina glikowana wśród pacjentów chorych na cukrzycę wynosi 8,07%. Połowa pacjentów ma HbA1c na poziomie ok. 7%. Wartości prawidłowego ciśnienia spełnia tylko 5% chorych) należy pamiętać, że im lepsze wyniki (bliżej prawidłowych wartości) tym mniejsze ryzyko powikłań.


Wizja przyszłości

Rozpoczęto Polskie badania kliniczne nad insuliną wziewną. Niestety pierwszym problemem jest dawkowanie. Jak np. odpowiednio zwiększyć/zmniejszyć dawkę, gdy chory ma katar, uczulenie? Jak będzie oddziaływała insulina wziewna w różnych warunkach atmosferycznych (np. zanieczyszczenie powietrza)? Pewne grupy pacjentów już teraz zostają wykluczone z tej formy przyjmowania insuliny, np. palacze czy astmatycy. Naukowcy dopracowują także recepturę doustnego preparatu insuliny. Ale pojawia się pytanie: Jak zrobić kapsułkę, aby nie została strawiona w żołądku, a dopiero w jelicie? Genetycy starają się sklonować komórki beta (odpowiedzialne za produkcję insuliny) z komórek macierzystych, aby rozwiązać problem dawców i odrzutów. Obecnie, aby jeden biorca mógł mieć przeszczepione komórki potrzeba trzech dawców! Co będzie za 25 lat tego nie wiemy, ale już dziś prowadzone są zaawansowane badania nad nowymi metodami leczenia cukrzycy. Trzeba mieć nadzieję, może już niedługo...? Ciiii, aby nie zapeszyć :)


PS. Kolejny wykład w Krakowie w dniu 15 listopada 2005 r. o godz. 17.00 w budynku przy ul. Skarbowej 4. Temat: "Podstawowe zasady żywienia dla chorych na cukrzyca i dla zdrowych".


Notatkę sporządzili:
Jerzy Magiera
Beata Zborowska



Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Komunikaty: Notatka z wykładu prof. med. dr hab. Jacka Sieradzkiego
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line