Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 10 (120)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę i lekarzy pierwszego kontaktu



Nadszedł złoto-jesienny październik a wraz z nim kolejny numer miesięcznika "Diabetyk", w którym znajdą Państwo m.in.: rozmowę z chorym na cukrzycę aktorem Andrzejem Zaorskim, wywiad z prof. Zbigniewem Gaciongiem o wpływie nadciśnienia tętniczego na cukrzycę, a także wywiad z dr hab. n. med. Maciejem T. Małeckim o ważnym odkryciu w genetyce. Ponadto strony poświęcone takim zagadnieniom, jak: insuliny – przegląd, przekazywanie dziecku odpowiedzialności za kontrolę cukrzycy, szczęście znalezione w genie – opowieść o Piotrusiu, zdrowe tłuszcze w zdrowym odchudzaniu, zadbane dłonie, doniesienia o najnowszych badaniach i wydarzeniach, zielna apteka, kącik zdrowych nóg, itd.

Okładka:


/ kliknij, aby powiększyć okładkę /


Oto fragmenty niektórych artykułów:
Rozmowa z Andrzejem Zaorskim pt."Komedia i tragedia spotkały się"
Przez kilka miesięcy czułem się źle, miałem skurcze nóg. Mój bliski przyjaciel chorował wówczas na stwardnienie rozsiane i miał na początku choroby podobne objawy. Kiedy więc w końcu poszedłem do lekarza i okazało się, że mam cukrzycę, skakałem z radości – w końcu mogło być ze mną jeszcze gorzej... Nie miałem problemu z powiedzeniem o chorobie moim kolegom, powiedziałem od razu wszystkim.

Tajemniczy gen "Kir6.2"
Z punktu widzenia biologicznego, Kir6.2 jest to białko, występujące w kanałach potasowych komórek beta. To jego uszkodzenie powoduje upośledzenie funkcji komórki beta. Innymi słowy, komórki beta są, ale źle funkcjonują. I okazało się, że jeżeli takie dzieci zidentyfikować, jeśli udowodnić, że rzeczywiście mają mutację w tym genie - a u większości tych dzieci się ją stwierdza - to można zmienić leczenie choroby. Bardzo skutecznie można je leczyć lekami doustnymi z tzw. grupy pochodnych sulfonylomocznika.

Wywiad prof. Z. Gaciongiem
Normalizacja ciśnienia tętniczego zmniejsza ryzyko powikłań, i to wszystkich powikłań cukrzycy, co jest niezwykle ważne i warte podkreślenia. Dotyczy to zarówno typowych powikłań, związanych z nadciśnieniem tętniczym – zawał, udar mózgu, jak i powikłań typowych dla cukrzycy, np. retinopatia. Ludzie, którzy nie mają nadciśnienia tętniczego, rzadziej wymagają zabiegów chirurgicznych związanych z retinopatią cukrzycową.

Przekazywanie dziecku odpowiedzialności za kontrolę cukrzycy
Czas osiągania dojrzałości przez dzieci jest zróżnicowany indywidualnie i uzależniony od płci. Dlatego dzieci w tym samym wieku często różnią się od siebie także pod względem dojrzałości psychicznej. Jak zatem dostosować poziom odpowiedzialności za kontrolę cukrzycy do dojrzałości psychicznej dziecka?

Zdrowe tłuszcze w zdrowym odchudzaniu
Każdy rodzaj tłuszczu dostarcza takiej samej ilości kalorii. Niezależnie od tego, z jakiego produktu pochodzi, 1 g czystego tłuszczu dostarcza 9 kcal. Dla porównania, 1 g białka i 1 g węglowodanów dostarczają po 4 kcal. Z tak wysokiej kaloryczności tłuszczu wynika konieczność ograniczenia jego spożycia w diecie odchudzającej, co nie oznacza rezygnacji z dodatku zdrowego tłuszczu do przygotowywania posiłków.

Piękno alabastrowych dłoni...
Wypielęgnowane, zadbane dłonie od wieków były synonimem elegancji i piękna. Wystarczy sięgnąć po kilka znanych określeń dłoni: alabastrowe dłonie, dłonie jak kwiaty lilii, śnieżnobiałe dłonie itp. Prawdą jest, że po dłoniach często szybciej poznajemy wiek danej osoby, niż po jej twarzy (na dłoniach bardzo szybko pojawiają się oznaki starzenia i najtrudniej jest je ukryć, czy zlikwidować).


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 10 (120)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line