Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Czwartek, 20 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Diabetyk

'Diabetyk' dla dzieci i młodzieży, wrzesień nr 2Przedstawiamy kolejne wydanie specjalne "Diabetyka" dla dzieci i młodzieży. W tym numerze dużo miejsca poświęcamy problemom szkolnym: różnorodne porady dla rodziców wysyłających dziecko do szkoły, a także mnóstwo barwnych i ciekawych stron dla dzieci: samouczek (Pompuś opowiada o insulinie), bajka o Sulince, komiks, ciekawostki ze świata przyrody i nauki, obrazki do kolorowania, rebus, wykreślanka, krzyżówka z wiedzą o cukrzycy.

Dla nieco starszych, oprócz artykułów związanych ze szkołą, wywiad z nastoletnią Niną, relacja z wyprawy Wojtka na Mont Blanc, opowieść piętnastoletniego Piotra, mającego cukrzycę i odnoszącego sukcesy w szermierce, ćwiczenia z olimpijczykiem (a teraz złotym medalistą Mistrzostw Świata) w roli głównej, recenzje Justyny, dieta, słowniczek wiedzy o cukrzycy i inne.

Na pewno każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. I super dodatek: fantastyczne, kolorowe zakładki do książek oraz instrukcja opracowana z myślą o nauczycielach, którą polecamy im przekazać, aby wiedzieli jak zareagować, gdy u ucznia z cukrzycą wystąpi hipoglikemia.

Okładka (część dla dzieci i rodziców):


/ kliknij, aby powiększyć okładkę /


W części dla dzieci i ich rodziców m.in.:

Bajka o Sulince pt. "Inny nie znaczy gorszy"
Kiedy Sulinka miała iść do szkoły do drugiej klasy, bardzo się cieszyła – nowe zeszyty, książki, kredki pakowała do tornistra i biegała po domu, potem je wyjmowała i wkładała nos w pachnące jeszcze farbą kolorowe kartki podręczników. Już w przedszkolu chorowała na cukrzycę, a w pierwszej klasie nawet raz przyjechało do niej pogotowie, bo miała niedocukrzenie, a nikt nie wiedział, że trzeba jej szybciutko dać coś słodkiego. Lubiła szkołę, ale nie lubiła, kiedy jej dzieci dokuczały. Była inna.

Samouczek, w którym Pompuś opowiada dzieciom, co to jest insulina i jak ona działa.
Insulina jest bardzo ważna, bo działa jak magiczny eliksir. Jest jak zaklęcie z bajki o Alibabie i 40 rozbójnikach, SEZAMIE OTWÓRZ SIĘ. Gdy wstrzykujemy insulinę, ona płynie z naszą krwią, zatrzymuje się przed naszymi komórkami i woła "KOMÓRKI OTWÓRZCIE SIĘ". Wtedy komórki się otwierają i wchodzi do nich glukoza, która po całym naszym organizmie pływała sobie w naszej krwi. Cukier przechodzi z krwi do komórek, a więc jest go mało we krwi, a dużo w komórkach.

"Pierwszoklasista z pompą w szkole"
Dla rodzin dzieci chorujących na cukrzycę, z pewnością pierwszy dzień w szkole wywołuje dodatkowe obawy o to, jak pierwszoklasista poradzi sobie z samą chorobą. Lista pytań jest długa: jak i gdzie będzie badać cukier, czy nie zapomni o drugim śniadaniu, jak przyjmą koledzy i koleżanki chore dziecko, jak powiedzieć o chorobie, czy nauczyciel będzie chciał zająć się moim dzieckiem, jak podać insulinę.

"Witaj szkoło"
Wiedza na temat cukrzycy nauczycieli, kolegów i koleżanek z ławy szkolnej daje dziecku choremu na cukrzycę oraz jego rodzicom większą szansę na poczucie się bezpiecznym, akceptowanym i rozumianym przez środowisko, w którym przebywają . Dlatego też wskazana jest stała współpraca między zespołem diabetologicznym zajmującym się dzieckiem chorym na cukrzycę a zespołem szkolnym (nauczyciele, pielęgniarki szkolne, rówieśnicy).

"Liczmy jedzenie"
Intensywna insulinoterapia opiera się na prawidłowej adaptacji dawki insuliny do posiłku. Trzustka uwalnia odpowiednią ilość insuliny przy każdym jedzeniu, automatycznie regulując jej ilość tak, aby glikemia poposiłkowa była w granicach normy. Kiedy ten automat ulegnie destrukcji i zaistnieje konieczność wstrzykiwania insuliny, o dawce insuliny decyduje pacjent.

Okładka (część dla młodzieży):


/ kliknij, aby powiększyć okładkę /


W części dla młodzieży m.in.:

"Szkolny elementarz młodego diabetyka"
Aby ułatwić sobie życie z cukrzycą w warunkach szkolnych, warto dokonać przeglądu codziennych obowiązków, związanych z właściwym jej leczeniem, i starać się systematycznie je wypełniać. To naprawdę jest do zrobienia. Trzeba tylko nauczyć się organizować swój plan, można powiedzieć - dobrze zarządzać czasem i sytuacjami.

"SIŁOWNIA - trening ogólnorozwojowy – wytrzymałościowy"
Prezentowany tu mały plan treningowy ma na celu wszechstronnie rozwijać wszystkie partie ciała, dlatego karygodnym błędem jest zaniedbywanie jakiejkolwiek grupy mięśniowej - najważniejsza jest zdrowa, prosta sylwetka. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń w tych ilościach nawet z minimalnymi obciążeniami pomoże w utrzymaniu dobrej kondycji, poprawi samopoczucie i napełni nas energią. Preferujmy ćwiczenia kompleksowe angażujące możliwie dużo partii mięśniowych.

"Ze zdrową dietą możemy przenosić góry"
Układając zdrową indywidualną dla siebie dietę możecie wyobrazić sobie, że rozwiązujecie zadanie matematyczne z wieloma niewiadomymi. Ale im większą zdobędziecie wiedzę na temat zależności żywienie a zdrowie, tym więcej niewiadomych stanie się dla Was wiadomymi. A wtedy rozwiązanie tego zadania matematyczno-dietetycznego stanie się dla Was fraszką i niezłą zabawą.

Wojtek Opatowicz "Moja przygoda z górą"
Mont Blanc – góra, która pozwoliła mi posmakować prawdziwej górskiej przygody. Choć jej nie zdobyłem, czuję, że wykonałem kolejny krok naprzód w mojej przygodzie z górami. Nauczyła mnie wiele: przede wszystkim tego, że do każdego celu dochodzi się etapami, a ostateczny sukces to ciężka praca i wiele poświęceń.

"Łagodny powrót z wakacji, czyli mała wielka zmiana"
Co do zadań i wyzwań, którym trzeba sprostać warto pamiętać, że stopniowe przybliżanie się do rytmów i aktywności zawieszonych na czas wakacji na pewno bardzo ułatwi wam przystosowanie się do zwyczajów i zajęć dnia codziennego i przedstawi je w bardziej pozytywnym świetle. Czyli warto obrać taktykę działania - czy inaczej wchodzenia w codzienny rytm - bez nadmiernego przyspieszania (nie wszystko od razu) i bez nadmiernego przyjmowanych na siebie wielu różnych zadań (nie wszystko na raz).

"W stylu Niny" opowieść o Ninie Slowinski ze Stanów Zjednoczonych
Jakiś czas temu Nina zajęła się modelingiem, przez kilka lat uczęszczała do szkoły modelek. Teraz swojego wizerunku użycza w kampanii reklamowej biżuterii. Podoba jej się zajęcie fotomodelki, ale nie myśli o robieniu kariery (...). Modeling traktuje jako fajną przygodę, a pozowanie jako świetną zabawę, choć wcale nie łatwą ze względu na długie i męczące sesje fotograficzne. Wkrótce czeka ją praca nad kolejnymi reklamami biżuterii, więc jak sama bez zakłopotania stwierdziła – musi się bardzo sprężyć, by stracić brzuszek, który niespodziewanie nabyła przez wakacje.
Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Diabetyk: 'Diabetyk' dla dzieci i młodzieży, wrzesień nr 2
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line