Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Pogadajmy o cukrzycy - spotkanie na żywo w piątek, 4 września o godz. 20.00 z dr hab. med. Michałem Wszołą

źródło: info. własne, dodano: 2 września 2020 r.

Po serii wydań specjalnych nie zwalniamy tempa, wręcz je jeszcze bardziej podkręcamy! W najbliższy piątek, 4 września, spotkanie na żywo z cyklu "Pogadajmy o cukrzycy" z wyjątkową osobą. Zaproszenie do rozmowy przyjął dr hab. med. Michał Wszoła, Przewodniczący Rady Konsorcjum Bionic i Dyrektor Naukowy Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. Rozmawiać będziemy o temacie, którym docent zajmuje się od dłuższego czasu... o bionicznej trzustce!

Grupa polskich naukowców pod kierunkiem chirurga transplantologa dr hab. med. Michała Wszoły podjęła próbę znalezienia skuteczniejszego sposobu na pomoc wciąż rosnącej liczbie osób dotkniętych cukrzycą. Postawili na unikatowy na skalę światową projekt czyli bioniczną trzustkę. W październiku 2015 roku z inicjatywy Fundacji Badań i Rozwoju Nauki powstało konsorcjum BIONIC. Zadaniem Konsorcjum Bionic jest realizacja projektu "Biodrukowanie 3D rusztowań z wykorzystaniem żywych wysp trzustkowych lub komórek produkujących insulinę w celu stworzenia bionicznej trzustki". Celem projektu jest zbudowanie funkcjonalnej trzustki. Takiej, która bez większych problemów będzie mogła być przeszczepiona pacjentowi. Umożliwi ona osobom dotkniętym cukrzycą normalne funkcjonowanie, a co istotniejsze zapobiegnie rozwojowi wtórnych powikłań, w których to upatruje się przyczyny większość zgonów.

Dr hab. med. Michał Wszoła jest chirurgiem transplantologiem, pomysłodawcą bionicznej trzustki, autorem nowej metody mini inwazyjnego leczenia powikłanej cukrzycy - endoskopowego przeszczepienia wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka oraz współzałożyciel międzynarodowych platform multimedialnych do wymiany wiedzy medycznej medtube.net i medizzy.com. Brał udział: w pierwszym przeszczepie wysp trzustkowych w Polsce (2008), pierwszym przeszczepie samej trzustki (2010) oraz w pierwszej wymianie par nerek pomiędzy dawcami-biorcami rodzinnymi (2015).

Jeśli program się powiedzie, a na to oczywiście liczymy, za 4-5 lat naukowcy będą przygotowani do prowadzenia pierwszych prób z udziałem pacjentów. Widzimy, że wielu diabetyków z nadzieją przygląda się naszym pracom i to też dodaje nam sił do działania. Chciałbym zaznaczyć, że tego typu program badawczy jest unikalny na skalę światową, a polska grupa - konsorcjum Bionic - jest w czołówce ośrodków zajmujących się tą tematyką. - dr hab.med. Michał Wszoła.

Spotkanie odbędzie się na żywo już w najbliższy piątek, 4 września o godzinie 20.30! Serdecznie zapraszamy na to spotkanie i gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w rozmowie. Zadawaj pytania i komentuj. Transmisja odbędzie się w trzech miejscach jednocześnie - na Facebooku, na naszym kanale mojacukrzyca.tv na YouTube oraz na Twitterze! Wybierz dogodną lokalizację i pogadaj z nami o cukrzycy. Nagrane spotkania są dostępne dla widzów do ponownego odtworzenia w dowolnym momencie. Po kilku dniach materiał wideo z rozmowy z gościem specjalnym publikowany jest także na portalu mojacukrzyca.org. Zawsze można do materiału wrócić i jeszcze raz odsłuchać.

Wydarzenie na Facebooku - kliknij tutaj.

Oglądaj NA ŻYWO

Nasi goście specjalni

W dniach 27, 28 i 31 sierpnia zorganizowano wydania specjalne "Pogadajmy o cukrzycy". Szczegółowy opis wydarzeń do znalezienia tutaj.

14 sierpnia do rozmowy zaprosiliśmy Katarzynę Gajewska, psycholog kliniczny i edukatora w cukrzycy, od 33 lat żyjącą z cukrzycą typu 1. Aktualnie mieszkająca w Dublinie i zaangażowana w działalność stowarzyszenia Diabetes Ireland. Kilka lat temu mocno działająca także w Polsce na rzecz edukacji diabetologicznej. Napisała doktorat poświęcony dostępności pomp insulinowych dla dorosłych z cukrzycą typu 1 w Irlandii. Świeżo upieczona pani doktor RCSI University of Medicine and Health Sciences.

W dniu 7 sierpnia gościem specjalnym audycji "Pogadajmy o cukrzycy" była Dorota Drozd, pielęgniarka o specjalizacji diabetologicznej, edukator diabetologiczny, psychodietetyk i autorka kilku książek dla diabetyków. Podczas rozmowy na żywo rozmawialiśmy o żywieniu osób z cukrzycą, o problemach z jakimi borykają się pacjenci, dowiedzieliśmy się także, jak prawidłowo dobierać produkty w diecie cukrzyka i na co zwracać szczególną uwagę podczas komponowania posiłków.

Na półmetku wakacji miało miejsce wyjątkowe spotkanie z wyjątkowym gościem! Do rozmowy o cukrzycy zaprosiliśmy Mistrza olimpijskiego Michała Jelińskiego. Spotkanie na żywo z cyklu "Pogadajmy o cukrzycy" odbyło się w piątek, 31 lipca. Michał Jeliński jest wielokrotnym mistrzem Polski w wioślarstwie, a także m.in. czterokrotnym mistrz świata w czwórce podwójnej i jednokrotnym mistrz Europy w tej konkurencji. Trzykrotnie startował na letnich igrzyskach olimpijskich. Podczas naszego spotkania rozmawialiśmy z Michałem o jego metodach radzenia sobie z cukrzycą i umiejętnego łączenia choroby ze sportem, o wspomnieniach z igrzysk, o sportowych osiągnięciach, o działalności Fundacji ACTIVEDiabet, którą aktywnie prowadzi.

W dniu 24 lipca, gościem specjalnym był sportowiec i podróżnik Andrzej Michalik, który ma na swoim koncie trzy samotne wyprawy przez Polskę. Jedyną towarzyszką była koleżanka - cukrzyca. Rozmawialiśmy o projekcie "Słodka Wisła", "Słodki Bałtyk" oraz "Słodkie Punkty". Andrzej swoją postawą udowadnia, że możliwe nie istnieje. Wystarczy tylko chcieć i można realizować swoje marzenia.

17 lipca gościem specjalnym była Monika Zamarlik, prezes Federacji Diabetyków. Organizacja w tym roku obchodzi okrągły jubileuszu 10-lecia istnienia. Rozmawialiśmy o działaniach, jakie Federacja podejmowała na przestrzeni lat oraz o wakacjach w czasach pandemii. Pytaliśmy Panią Monikę o szkolenia dla nauczycieli dzieci z cukrzycą, kurs dla edukatorów cukrzycowych, wyniki badań dotyczących opieki nad dziećmi w placówkach oświatowych oraz o orzecznictwo o niepełnosprawności.

Naszą piątkową rozmowę, 10 lipca, z cyklu "Pogadajmy o cukrzycy" z Danielem Klemensiewiczem śledziło prawie 300 osób. Padł rekord! Spotkane z Danielem wzbudziło wiele pozytywnych emocji. Daniel to cichym bohaterem polskiej diabetologii, polski guru aplikacji xDrip+ i znawca od podszewki FreeStyle Libre i Libre 2. O tym właśnie opowiadał podczas spotkania na żywo. 3 lipca br. gościem specjalnym programu była Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej. Rozmawialiśmy o edukacji diabetologicznej i o tym, jak ważny jest to element życia każdej osoby z cukrzycą. Mówiliśmy o haśle SED, które brzmi "Edukacja to nasz konik".

W dniu 26 czerwca gościem była Ewa Dygaszewicz - dietetyk, edukator diabetologiczny i prezes Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego PSD. Rozmawialiśmy o żywieniu w cukrzycy, o tym, jak w praktyczny i pozytywny sposób można zastosować zdobytą wiedzę w warunkach życia codziennego. 19 czerwca gościem specjalnym był Szymon Czapla, pomysłodawca i jeden ze współautorów polskiej wersji serwisu Nightscout.pl, w którym zgromadzono różne rozwiązania umożliwiające korzystanie z monitoringu glikemii CGM w chmurze. Podczas godzinnego wywiadu poznajemy technologiczne nowości z cukrzycowego świata.

Wcześniej Jerzy gościł Mariusza Karmelitę, Turbo Mario. Mariusz pomimo cukrzycy typu 1 jest bardzo aktywną osobą. Biega, pływa, jeździ na rowerze. Jako pierwszy Polak z cukrzycą ukończył Ironmana. Pokazuje, że cukrzyca wcale nie jest przeszkodą do uprawiania aktywności fizycznej. Gośćmi programu byli już: Małgorzata Rudnik - pierwsza pacjentka w Polsce z przeszczepioną trzustką, która już 10 lat żyje bez cukrzycy typu 1. W spotkaniu udział wzięła także Anna Święcicka, która opowiadała o 50 latach życia z cukrzycą typu 1. Jeżeli jeszcze nie widzieliście tych wywiadów koniecznie nadróbcie zaległości.

Pogadajmy o cukrzycy - spotkanie na żywo w piątek, 4 września o godz. 20.00 z dr hab. med. Michałem Wszołą

Pogadajmy o cukrzycy

Spotkania na żywo z cyklu "Pogadajmy o cukrzycy" odbywają się od 13 września 2019 roku. W piątki o godzinie 20.00 Jerzy Magiera, autor portalu mojacukrzyca.org, zaprasza na godzinne pogadanki o słodkim życiu. Można dowiedzieć się co w ostatnim czasie wydarzyło się w cukrzycowym świecie, jakie mamy nowości. Podczas spotkań prowadzona jest także edukacja cukrzycowa. Jerzy przekazuje ważne informacje przydatne każdemu diabetykowi i osobom interesującym się tematem diabetologii. Bardzo ważny jest interaktywny charakter spotkania. Użytkownicy mogą na żywo komentować wszystkie kwestie i zadawać pytania. Jerzy w ramach swoich możliwości i kompetencji udziela odpowiedzi na pojawiające się pytania.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Informacje: Pogadajmy o cukrzycy - spotkanie na żywo w piątek, 4 września o godz. 20.00 z dr hab. med. Michałem Wszołą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line