Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Środa, 26 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, październik 2017, nr 10 (261)
źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 4 października 2017 r.

Diabetyk

W najnowszym numerze DiABEtyKA kolejna część cyklu związanego z etapami leczenia cukrzycy typu 2. Tym razem o włączaniu insuliny do leczenia. Poruszamy bardzo ważny temat dotyczący zastrzyków, zrostów i zaników. Przyglądamy się lekom roślinnym i sprawdzamy najczęstsze błędy pacjentów z cukrzycą typu 2 dotyczące modyfikowania dawek insuliny. W numerze również ciekawy artykuł o diecie portfolio.

DiabetykFELIETON
4 Cisza przed burzą?
POCZYTALNIA
6 Przygody Psinki Inki (61)
Redukcja nadwagi znacząco poprawia zdrowie
7 Badania nad nowym lekiem przeciwcukrzycowym
8 Słodycze a schorzenia układu nerwowego
Brokuły pomocne w leczeniu cukrzycy
Nowe dane o leczeniu nadciśnienia tętniczego
Bakterie przewodu pokarmowego a ryzyko cukrzycy
9 Kształt sylwetki a skłonność do cukrzycy
Nadzieja dla chorych z nefropatią cukrzycową
Glukagon donosowo opanuje hipoglikemię
DIABETYK POLECA
10 Etapy leczenia cukrzycy typu 2 (cz. 6). Włączenie insuliny do leczenia
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Zastrzyki, zrosty, zaniki
POD LUPĄ
18 Leki roślinne
21 Zwyrodnienia stawów kolanowych
24 Choroba refluksowa przełyku (cz. 2)
ABC INSULINOTERAPII
26 Najczęstsze błędy pacjentów z cukrzycą typu 2 (cz. 5). Modyfikowanie dawki insuliny
ZDROWO ŻYWIENIOWO
28 Dieta portfolio
30 Budulec organizmu
34 Przepisy kulinarne
AKTYWNY STYL
36 Gimnastyka na siedząco
WARTO WIEDZIEĆ
38 Choroba duszy i ciała
40 Czy słowa mogą definiować życie?

43 Prenumerata
44 Apteki
46 Roz(g)rywka

DIABETYK POLECA
Etapy leczenia cukrzycy typu 2 (cz. 6). Włączenie insuliny do leczenia
Obecnie w użyciu jest pięć kategorii insulin: insulina krystaliczna, NPH, szybkodziałające analogi, długodziałające analogi oraz mieszanki. Pierwsza to klasyczna insulina naturalna (ludzka), która po podaniu podskórnym zaczyna działać po ok. 30 minutach i utrzymuje swój efekt do ok. sześciu godzin. Kolejna ważna w leczeniu cukrzycy typu 2 to insulina izofanowa lub NPH - preparat o długiej tradycji - która wchodzi na wspomnianym trzecim etapie leczenia jako bazowa, podawana zazwyczaj w jednym wstrzyknięciu. Działa ona zdecydowanie dłużej niż krystaliczna, zaczyna bowiem działać po dwóch - czterech godzinach od wstrzyknięcia, a jej efekt utrzymuje się do ok. 20 godzin (14-24 godzin). Następne na liście są wspomniane analogi szybkodziałające, które w zestawieniu z naturalnym konkurentem, jakim jest insulina krystaliczna, działają znacznie szybciej i trochę krócej - odpowiednio 5-15 minut i do czterech godzin.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Zastrzyki, zrosty, zaniki
Jednym z najbardziej przykrych aspektów leczenia cukrzycy jest nakłuwanie. Kłujemy się w palce u rąk (czasem stóp) co najmniej kilka razy dziennie. Jeśli używamy penów i stosujemy intensywną insulinoterapię, to robimy jeden - dwa zastrzyki z insuliną długodziałającą (analogiem), a oprócz tego iniekcje z analogiem szybkodziałającym przed każdym większym posiłkiem. Często mamy swoje ulubione miejsca zastrzyków czy wkłuć. Dla wielu pierwszym (i najczęściej używanym) jest brzuch. Potem - uda. Niektórzy wykonują zastrzyki (lub zakładają wkłucia) w ramiona. Rodzice często podają dzieciom zastrzyki w pośladek. W każdym z tych miejsc może jednak dojść do powikłania, jakim jest zrost. Zrost lub, bardziej medycznie, lipohipertrofia to powikłanie powstające na skutek częstych nakłuć tkanki podskórnej w dokładnie to samo miejsce lub w jego okolice, co skutkuje akumulacją tkanki tłuszczowej. Ta nadmiarowa tkanka to właśnie zrost. Im częściej nakłuwamy, tym zrost jest większy. Zlekceważenie problemu może mieć negatywne konsekwencje.

Diabetyk

POD LUPĄ
Leki roślinne
Na rynku sporo jest przykładów suplementów diety (w tym herbatek) sugerujących wskazania do stosowania przy cukrzycy. Dobór składników ma wspomagać metabolizm cukrów (co może mieć pozytywny wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi) oraz wpływać na aktywność insuliny. Problem polega jednak na tym, że podobnie jak w przypadku pozostałych suplementów diety preparaty takie nie mają działania leczniczego i powinny być stosowane przez osoby zdrowe. Z drugiej strony w aptekach można znaleźć środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego o podobnym składzie co deklarowane na opakowaniach suplementów diety, ale ponieważ podlegają kontroli, więc ich zawartość musi być tożsama z opisem i mogą je stosować osoby z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów (cukrzycą).

Diabetyk

ABC INSULINOTERAPII
Najczęstsze błędy pacjentów z cukrzycą typu 2 (cz. 5). Modyfikowanie dawki insuliny
W okresie, gdy pacjent zdobywa wiedzę dotyczącą insulinoterapii i uczy się nowych umiejętności z nią związanych, powinien być otoczony szczególną opieką zarówno przez personel medyczny, jak i rodzinę. Na tym początkowym etapie popełnianie błędów przy modyfikowaniu dawek insuliny jest naturalne, wręcz nieuniknione (jak to bywa w procesie opanowywania nowych umiejętności). Jednak należy mieć na uwadze, że błędy te mogą być bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnych objawów związanych z nieprawidłowymi poziomami glukozy we krwi: niedocukrzeniem (hipoglikemią) lub przecukrzeniem (hiperglikemią). Dlatego tak ważne w tym czasie są wsparcie, wyrozumiałość i cierpliwość w stosunku do osoby z cukrzycą. Pomyłki pojawiające się na początku leczenia insuliną wraz z towarzyszącymi temu konsekwencjami (problemami z uzyskaniem prawidłowych glikemii) mogą negatywnie wpływać na psychikę pacjenta (zrażać i demotywować) oraz powodować lęk przed insulinoterapią i/lub hipoglikemią. Dlatego jeśli pojawia się trudność w opanowaniu wiedzy i umiejętności koniecznych do prawidłowego prowadzenia swojej insulinoterapii i związany z nią lęk, należy zgłosić to lekarzowi lub pielęgniarce diabetologicznej na kolejnej wizycie w poradni.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Dieta portfolio
Kilkanaście lat temu, w 2003 roku, opublikowano wyniki badania, w ramach którego po czterech tygodniach stosowania diety portfolio odnotowano redukcję stężenia cholesterolu LDL o około 33% w porównaniu z 35% redukcją w grupie kontrolnej, która stosowała farmakoterapię statynami. Kilka lat później, w 2011 r., w innej publikacji doniesiono, że dieta portfolio jest 4,5 razy skuteczniejsza w obniżaniu stężenia cholesterolu LDL niż dieta niskotłuszczowa zalecana przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. Kolejne licznie publikowane badania dowiodły, że dieta portfolio po 3-4 tygodniach stosowania zmniejsza stężenie cholesterolu o 30-40%, co jest porównywalne z efektem farmakoterapii. Dodatkową korzyścią z jej stosowania jest skuteczna redukcja wartości ciśnienia tętniczego, regulacja gospodarki węglowodanowej i zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie, a zatem można stwierdzić, że wykazuje silne działanie kardioprotekcyjne, a z uwagi na dużą podaż fitosteroli, także antynowotworowe.

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, październik 2017, nr 10 (261)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line