Strona główna Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Sobota, 23 czerwca 2018 r. diabetyk24.pl
Eversense XL

Sklep dla diabetyków
Zdrowie w Praktyce
Newsletter
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Informacje

Podsumowanie I Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Piłce Nożnej
tekst: prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, zdjęcia: Jerzy Magiera, dodano: 13 maja 2017 r.

I Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Piłce NożnejI Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Piłce Nożnej, które są wydarzeniem sportowym poprzedzającym XVIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Poznaniu już za nami. Hasło przewodnie Mistrzostw to "kopnij cukrzycę" - z przesłaniem, że mając cukrzycę, można (a wręcz trzeba) być aktywnym fizycznie. Przeczytajcie podsumowanie prof. Doroty Zozulińskiej-Ziółkiewicz i zobaczcie galerię zdjęć portalu mojacukrzyca.org.

W ostatni weekend kwietnia Gniezno stało się stolicą słodkiej piłki nożnej. Do Gniezna przyjechali zawodnicy z całego kraju: 23 drużyny i ponad 200 zawodników. Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia były Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne z Wielkopolskim Oddziałem PTD, Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej. Partnerzy wydarzenia: Novo Nordsik, Medtronic, Ascensia Diabetes Care oraz Diabetyk24.pl.

Mistrzostwa uświetniły patronaty honorowe, wzmocnione ufundowanymi pucharami i nagrodami Prezydenta Gniezna Tomasza Budasza i Polskiego Związku Piłki Nożnej, oraz patronaty medialne: mojacukrzyca.org, diabetologiaonline.pl oraz magazyn społeczno-edukacyjny Diabetyk. Wydarzenie wspierał i w nim uczestniczył Mistrz Świata i Mistrz Olimpijski Michał Jeliński, który ufundował nagrody dla najmłodszej drużyny Mistrzostw.

Wydarzenie wspierały: Fundacja Diabeciaki, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, Polska Federacja Edukacji Diabetologicznej, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej oraz Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą mojacukrzyca.pl.

Młodzi zawodnicy z cukrzycą typu 1 przed rozpoczęciem rozgrywek zostali poddani badaniom i testom sprawnościowo-wysiłkowym przez profesjonalistów z Akademii Wychowania Fizycznego pod przewodnictwem dr hab. Katarzyny Domaszewskiej i prof. Jana Konarskiego oraz lekarzy medycyny sportowej.

Ceremonia otwarcia Mistrzostw, prowadzona przez dr. Grzegorza Biegańskiego - specjalistę medycy sportowej i doskonałego konferansjera, wprowadziła zarówno organizatorów i zaproszonych Gości, jak i Uczestników w nastrój radosnej rywalizacji sportowej.

Rozgrywki odbywały się na boiskach Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w 3 kategoriach wiekowych: 7-9 lat, 10-13 lat i 14-17 lat. Zwycięskie drużyny to odpowiednio: Cukier-Asy Poznań 1, SOS Diabetyka Lublin u13 i Pompa Siły Szczecin.

Mimo chłodu pogodowego rozgrywki odbywały się w gorącej atmosferze rywalizacji. Zespół sędziowski w składzie: Paweł Kostkiewicz, Marek Dworzyński, Marcin Stachowski, Filip Huebner, Bartłomiej Gawrecki szczęśliwie rzadko musiał chłodzić emocje upomnieniami. W większości meczów panowała atmosfera przyjaznej rywalizacji. Nad bezpieczeństwem młodych zawodników czuwała prawie 100-osobowa grupa wolontariuszy składająca się z opiekunów drużyn, lekarzy, pielęgniarek, studentów medycyny, pracowników NovoNordisk z rodzinami oraz licznej rzeszy uczniów GSW Milenium. Uczestnicy turnieju, dzięki firmie Medtronic, korzystali z najnowszych rozwiązań technologicznych ciągłego monitorowania glikemii, zużyto tysiące pasków testowych, mierząc wszystkim zawodnikom przed meczami i po nich glikemie na udostępnionych przez Ascensia Diabetes Care glukometrach.

Aby zachować bezpieczeństwo glikemiczne, zawodnicy pochłaniali ogromne ilości węglowodanów w postaci dekstrozy, którą dostarczył Diabetyk24.pl. Bezpieczeństwo dzieci było dodatkowo zwiększone dzięki pomocy Metronic i podłączeniu około 100 dzieci do ciągłego monitorowania glikemii przez Panią doc. Szadkowską i Panią Monikę Celej. Dzięki pomocy AWF Poznań zawodnikom w trakcie meczów monitorowano tętno. I Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą to nie tylko rozgrywki piłkarskie. W ich trakcie na stadionie działała wioska edukacyjna, w której odbywała się edukacja dzieci i ich rodziców z zakresu insulinoterapii i sportu, a w sobotni wieczór zorganizowano uczestnikom dwugodzinną zabawę edukacyjną. Była okazja do obejrzenia filmu z nagranymi życzeniami Prezesa Bońka, wielu piłkarzy reprezentacji Polski oraz ludzi znanych z ekranu telewizyjnego. Film został nagrany za sprawą Pana Mikołaja Ilukowicza, którego syn uczestniczył w turnieju.


Była też okazja porozmawiania z Mistrzem Michałem Jelińskim, który jest doskonałym motywatorem dla młodych ludzi z cukrzycą i propagatorem zdrowej aktywności fizycznej w terapii cukrzycy. Na koniec rozgrywek, przed meczami finałowymi grupy średniej i starszej, odbył się mecz pokazowy między drużyną Doktorków, reprezentującą Organizatorów, oraz drużyną złożoną z wytypowanych przez Opiekunów przedstawicieli piłkarzy wszystkich drużyn młodszych kategorii. Drużyna Doktorków, w której na boisku pojawił się past-Prezes PTD prof. Leszek Czupryniak przegrała w rzutach karnych, co odzwierciedla wysoką klasę i umiejętności piłkarskie dzieci uczestniczących w turnieju.

Całość wydarzenia dzielnie archiwizował Pan Grzegorz Gaj, który przyjechał do Gniezna z Krakowa.

W trakcie sportowego wydarzenia w Gnieźnie odbył się także panel dyskusyjny. W dialogu specjalistów medycyny sportu i diabetologii wypracowano strategię działań dla opracowania karty kwalifikacji do sportu dzieci, młodzieży i młodych dorosłych z cukrzycą. W spotkaniu moderowanym przez dr. Grzegorza Biegańskiego (medycyna sportowa) i dr. Andrzeja Gawreckiego (diabetologia) uczestniczyli członkowie oddziału zachodniego Polskiego Stowarzyszenia Medycyny Sportowej oraz przedstawiciele Zarządu Głównego PTD i Wielkopolskiego Oddziału PTD.

I Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą przechodzą do historii. Mamy nadzieję, że zintegrowana praca pozwoli na podstawie uzyskanych danych opracować zalecenia przyczyniające się do promocji aktywności fizycznej oraz zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa przy uprawianiu sportu przez osoby z cukrzycą typu 1.

W imieniu Organizatorów dziękuję za budowanie radosnego sukcesu tego wydarzenia sportowego przede wszystkim Uczestnikom, w tym Zawodnikom i Kierownikom drużyn za miłą dla oka rywalizację na boisku i pozytywne emocje poza nim, Sędziom - za ciężką pracę i trafne decyzje, Wolontariuszom - za pilnowanie porządku i wszelką pomoc, Medykom - za mrówczą pracę, Partnerom - za wkład finansowy, sprzętowy, medyczny i osobiste zaangażowanie w każdy element Mistrzostw.

Dziękuję Wszystkim, którzy współtworzyli I Mistrzostwa od strony organizacyjnej, ale przede wszystkim kanclerzowi GSW Milenium Krzysztofowi Gawreckiemu i dr. Andrzejowi Gawreckiemu - inicjatorom myśli, która spowodowała działania. Działania zostały wzmocnione entuzjazmem dr. Dariusza Naskręta i ogromnym zaangażowaniem prof. Aleksandry Araszkiewicz. Do składu dołączyli: dr Iwona Kochańska-Marciniak, której wielkie zaangażowanie sprawiło, że wiele rzeczy stało się prostsze, dr Anna Majchrzak, za której sprawą wszystkie dzieci otrzymały list od Zbigniewa Bońka i nagranie z życzeniami, dr Dorota Pisarczyk-Wiza, dr Anita Rogowicz-Frontczak, dzięki której dwójka małych Cukier-Asów wylosowała koszulkę Roberta Lewandowskiego, dr Iuliia Bidiuk, pełniąca dyżur medyczny, dr Anna Adamska, dr Agata Grzelka, dr Katarzyna Ksiądz, dr Agnieszka Gandecka, dr Aleksandra Uruska, piel. Danuta Bukowska, dr Stanisław Piłaciński, dr Paweł Niedźwiecki oraz studenci: koła diabetologicznego - Justyna Ostrowska, Julia Abdulaziz, Marta Stopczyńska i Mikołaj Kamiński; koła medycyny sportowej - Kinga Maciągowska, Marcin Michalski, Mikołaj Parchimowicz; Arkadiusz Michalak - student IV roku medycyny UM w Łodzi. Do Zespołu Kliniki Diabetologii dołączyli: dr Anna Dudziak i dr Andrzej Paciorkowski oraz Zespół Pediatrów: dr Bogda Skowrońska, dr Witold Stankiewicz, dr Jędrzej Nowaczyk - ze studentami z koła pediatrycznego: Joanną Kaik, Barbarą Dzięciołowska, Martyną Wróbel, Anną Kulczycką, Adamem Kruckim - oraz pielęgniarka edukacyjna Sabina Przewoźniak.

W organizacji Mistrzostw, a także w ich trakcie byli z nami i działali: dr hab. Agnieszka Szadkowska, dr hab. Agnieszka Szypowska, prof. Przemysława Jarosz-Chobot, dr Elektra Szymańska-Garbacz, prof. Tomasz Klupa, prof. Leszek Czupryniak, dr Robak-Kontna, dr Olgierd Pilecki, dr Robert Piekarski oraz dr Katarzyna Dżygało.

W Mistrzostwach od strony organizacyjnej brali udział także: dr Grzegorz Biegański i dr Beata Ziemska. W realizacji części badawczej ściśle współpracowaliśmy z prof. Janem Konarskim i ekipą z Poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

Podziękowania specjalne dla Pani Kasi Góreckiej i mecenas Karoliny Kołakowskiej - za spinanie administracyjno-prawne I Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Piłce Nożnej - i dla Wszystkich niewymienionych z imienia i nazwiska, którzy zaangażowali się w realizację tego pięknego wydarzenia.

prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz


Tabela rozgrywek wraz z wynikami meczów

Portal mojacukrzyca.org sprawował patronat medialny nad tym wydarzeniem. Podczas Mistrzostw przeprowadziliśmy kilkanaście transmisji LIVE na Facebooku o łącznym czasie trwania ponad 7 godzin. Wideo dostępne jest na naszym fanpagu i w każdej chwili można je obejrzeć.

Ruszają I Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Piłce Nożnej w Gnieźnie
I Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Piłce Nożnej
#sport #cukrzyca #piłka #aktywność #diabetes

Opublikowany przez mojacukrzyca.org na 28 kwietnia 2017

Galeria zdjęć portalu mojacukrzyca.org

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Aśka  IP: 188.146.128.xxx(2017-05-13 21:23:01)
To był wspaniały czas! Pozostały piękne wspomnienia i nadzieja, że być w może i w kolejnym roku odbędą się mistrzostwa... Jesteśmy pełni podziwu dla organizatorów za to, że wszystko"wypaliło", dla Pani profesor, która biegała między dziećmi i mierzyła im cukier! Dziękujemy, że mogliśmy uczestniczyć w tych rozgrywkach.


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Informacje: Podsumowanie I Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Piłce Nożnej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2018 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 21 czerwca 2018 r.

Zadaj pytanie on-line