Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Środa, 26 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, luty 2017, nr 2 (253)
źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 1 lutego 2017 r.

Diabetyk

W najnowszym numerze Diabetyka piszemy o powikłaniach cukrzycowych oraz psychospołecznych aspektach cukrzycy. Można przeczytać o lekach dla dzieci, a także o tym gdzie można wstrzykiwać insulinę. W numerze o błędach przy pomiarach glikemii, cukrzycy typ 2 u młodych osób oraz o diecie wspomagającej mózg i pamięć. Zapraszamy do lektury!

DiabetykFELIETON
2 Telestopa
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
3 Insulinoterapia - dokąd zmierzamy?
4 Cała Polska gra, bo lubi
6 Pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy
POCZYTALNIA
7 Nowe źródło pozyskiwania komórek macierzystych
8 Przygody Psinki Inki (54)
Hakerzy mogą się włamać do bezprzewodowych pomp insulinowych
9 Lek przeciwmalaryczny pomoże diabetykom?
Badania kliniczne SUSTAIN 5
Analizator oddechu pomocny w kontroli cukrzycy
Diagnostyka retinopatii cukrzycowej
DIABETYK POLECA
10 Błędy przy pomiarach glikemii
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Nieuniknione powikłania?
17 Nowy początek
20 Psychospołeczne aspekty cukrzycy
POD LUPĄ
22 Ostrożnie z lekami dla dzieci!
25 PET - broń w walce z nowotworami
ABC INSULINOTERAPII
28 Czy wiesz, gdzie wstrzykiwać insulinę?
LEKARZ ODPOWIADA
30 Cukrzyca typu 2 u młodej osoby
ZDROWO ŻYWIENIOWO
32 Dieta wspomagająca mózg i pamięć
36 Bogactwo nasion chia
40 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
42 Jesteśmy coraz grubsi

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

DIABETYK POLECA
Błędy przy pomiarach glikemii
Wszyscy wiemy, że bez glukometru samokontrola, prowadzenie cukrzycy i osiąganie celów leczenia są niemożliwe. Na podstawie pomiaru glikemii dokonujemy decyzji terapeutycznych, które wpływają na stan naszego zdrowia i samopoczucie. Jednak wskazania glukometru nie zawsze odzwierciedlają stan faktyczny - co nierzadko dzieje się z przyczyn zewnętrznych, ale najczęściej z powodu błędów użytkowników. Najczęstszym błędem popełnianym przez pacjentów jest zbyt płytkie nakłucie opuszki palca, przez co uzyskujemy zbyt małą ilość krwi. Nie powinno się również wyciskać krwi z opuszki palca. W przypadku większości glukometrów nie można dokładać krwi na pasek, spowoduje to bowiem zafałszowanie wyniku. Nie należy też dotykać ręką tej części paska testowego, w której znajduje się komora pomiarowa.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Nieuniknione powikłania?
Ostatnie dziesięciolecia to nieprawdopodobny wręcz rozwój technologii - nie dziwne więc, że właśnie dzięki niemu cukrzyca nie musi już oznaczać powikłań. Punktem zwrotnym w historii leczenia cukrzycy było opublikowanie wyników długoterminowych badań DCCT (Diabetes Control and Complications Trial - Badanie Kontroli Cukrzycy i Powikłań). Obserwacja dotyczyła rozwoju powikłań przy standardowej (jak na tamte czasy) i intensywnej kontroli cukrzycy. Intensywna kontrola oznaczała utrzymywanie hemoglobiny glikowanej jak najbardziej zbliżonej do wartości, które mają osoby zdrowe (nawet 6% i mniej), wykonywanie co najmniej 4 pomiarów dziennie i co najmniej 3 zastrzyków dziennie (lub używanie pompy insulinowej). Intensywna samokontrola cukrzycy aż o 76% redukowała ryzyko pojawienia się i rozwoju retinopatii cukrzycowej, o 50% zmniejszała ryzyko nefropatii i o 60% neuropatii.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Psychospołeczne aspekty cukrzycy
Pacjenci z cukrzycą z uwagi na ogólnoustrojowy charakter schorzenia wymagają opieki wielu specjalistów. o ile powszechnie wiadomo, że konieczne są okresowe kontrole u diabetologa, kardiologa czy okulisty, to stosunkowo mało uwagi poświęca się w naszym kraju aspektom psychologicznym i społecznym związanym z cukrzycą. Do najczęstszych okoliczności wywołujących problemy emocjonalne u osób chorujących na cukrzycę należą: obawy przed wystąpieniem powikłań, niepokój związany z dawkowaniem insuliny oraz innych zażywanych leków, lęk przed wystąpieniem niedocukrzenia. Nie wszyscy diabetycy odczuwają zbliżającą się hipoglikemię i te osoby powinny być specjalnie przeszkolone w rozpoznawaniu jej objawów. Nieosiąganie celów terapeutycznych w cukrzycy, takich jak dobra kontrola glikemii czy wagi ciała, często bywa punktem wyjścia do pojawienia się problemów natury psychologicznej, takich jak obniżony nastrój lub zwiększony niepokój.

Diabetyk

POD LUPĄ
Ostrożnie z lekami dla dzieci!
Niestety, działania niepożądane leków podanych dzieciom najczęściej wynikają z ich niewłaściwego zastosowania i nadmiernej pewności siebie rodziców. Skutkuje to między innymi podawaniem leków niezgodnie ze wskazaniami, ignorowaniem ograniczeń oraz przeciwwskazań. Często też rodzice łączą kilka preparatów, chcąc przyspieszyć leczenie dziecka, podczas gdy efektem takiego postępowania jest jedynie zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Dotyczy to także samodzielnego podawania dzieciom leków dostępnych na receptę, które akurat znajdują się w domowej apteczce.

Diabetyk

ABC INSULINOTERAPII
Czy wiesz, gdzie wstrzykiwać insulinę?
Insulina zadziała na komórkę wówczas, gdy zwiąże się z odpowiednimi receptorami znajdującymi się na jej powierzchni. Do komórek insulina trafia przez krwiobieg. Zanim jednak tam trafi, zostaje wstrzyknięta w tkankę podskórną. Szybkość wchłaniania insuliny zależy m.in. od obszaru, w który jest podawana. Zatem, który z obszarów ciała jest najbardziej odpowiedni do wstrzykiwania używanej przez ciebie insuliny? Insulina powinna być wstrzykiwana do tkanki tłuszczowej w iniekcji podskórnej. Zastrzyk w mięsień grozi zbyt szybkim wchłonięciem insuliny i ryzykiem hipoglikemii. Aby uniknąć wstrzyknięć domięśniowych, należy unieść fałd skórny dwoma palcami - kciukiem i wskazującym - a następnie w jego środek wprowadzić igłę. Najlepiej używać krótkich igieł, np. 6 mm. Jeśli tkanka podskórna jest wystarczająco gruba (ok. 8 mm), wstrzyknięcia mogą być wykonywane bez unoszenia fałdu skory. Im grubsza jest tkanka podskórna, tym większa jest insulinooporność. Wchłanianie insuliny może być zaburzone.

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, luty 2017, nr 2 (253)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line