Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Środa, 26 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, listopad 2016, nr 11 (250)
źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 4 listopada 2016 r.

Diabetyk

Zapraszamy do lektury listopadowego numeru Diabetyka! W numerze ciekawe artykuły na temat domowego laboratorium, a także ciąży i cukrzycy. Szukamy odpowiedzi na pytanie czy cukrzycę typu 2 można wyleczyć? Piszemy o energii w kapsułce, a także o wpływie kolorów na nasze życie. Do przeczytania również rozważania o krwi pępowinowej i informacje o wyborze wstrzykiwaczy.

DiabetykPOCZYTALNIA
2 Przygody Psinki Inki (51)
Udar mózgu czy problemy z błędnikiem?
3 Buraki dobre dla diabetyków
4 Hipotonia ortostatyczna u diabetyków
Zaburzenia wydzielania melatoniny a ryzyko cukrzycy
Leczenie nadciśnienia tętniczego u starszych osób
5 Niedobór snu a ryzyko zachorowania na cukrzycę
DIABETYK POLECA
6 Domowe laboratorium
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
10 Ciąża i cukrzyca: radość podszyta obawami
14 Czy cukrzycę typu 2 można wyleczyć?
POD LUPĄ
17 Energia w kapsułce
20 Niealkoholowe stłuszczenie wątroby
24 Choroby naczyniowe mózgu
ABC INSULINOTERAPII
26 Odpowiedni wstrzykiwacz, większy komfort terapii
LEKARZ ODPOWIADA
28 Wahania poziomu kreatyniny przy cukrzycy
ZDROWO ŻYWIENIOWO
30 Dieta przy obniżonym nastroju
33 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
36 Dna moczanowa
39 Rozważania o krwi pępowinowej
ZADBAJ O SIEBIE
42 Kolory a zdrowie

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

DIABETYK POLECA
Domowe laboratorium
Przypominamy, że testy paskowe do glukometrów nie są uniwersalne. Pomiaru wartości glikemii dokonujemy za pomocą pasków właściwych dla określonego glukometru. Należy pamiętać, żeby po wyjęciu paska testowego z fiolki zaraz ją zamknąć, ponieważ paski testowe są bardzo wrażliwe na wpływ środowiska zewnętrznego. Szczególnie niekorzystnie oddziałują na nie zawarta w powietrzu para wodna oraz tlen. Niektórzy producenci umieszczają we wnętrzu fiolki substancję pochłaniającą wilgoć, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie pasków. Ponadto, wszystkie paski testowe są wrażliwe na temperaturę, dlatego w czasie przechowywania i użytkowania nie należy ich narażać na skrajne temperatury. Temperatura przechowywania pasków jest określona na opakowaniu i należy dbać o to, aby nie zostawiać pasków w miejscach, w których przekracza ona zakres dopuszczalny, takich jak: lodówka, nasłoneczniony parapet czy zamknięty samochód. Pasków testowych można używać tylko zgodnie z terminem ważności i przez określony czas od pierwszego otwarcia opakowania. Z reguły wynosi on trzy miesiące. Korzystanie z nich po terminie ważności lub przez okres dłuższy niż trzy miesiące po pierwszym otwarciu może spowodować, że uzyskane wyniki będą się różniły od stanu faktycznego.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Ciąża i cukrzyca: radość podszyta obawami
Uważam, że każda dziewczyna - nawet jeśli jeszcze nie planuje dziecka - powinna myśleć o cukrzycowej kontroli. Dla dobra dziecka, ale przede wszystkim dla siebie. Prawidłowa hemoglobina (odzwierciedlająca stabilną i dobrą samokontrolę) w momencie zajścia w ciążę to ogromnie ważna kwestia - jeśli wartości hemoglobiny rosną do 8-9%, 10% i więcej procent, zdecydowanie rozsądniej byłoby je najpierw obniżyć co najmniej do 7% i utrzymywać przynajmniej przez 3-6 miesięcy, zanim do praktycznych starań faktycznie dojdzie. Co ważne, obniżanie hemoglobiny nie może być nagłe - najlepiej, by działo się to stopniowo. Dlaczego tak jest? Nagła zmiana może negatywnie wpłynąć na zdrowie i spowodować pojawienie się powikłań, takich jak retinopatia czy nefropatia.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Czy cukrzycę typu 2 można wyleczyć?
Na wstępnym etapie zaburzeń często udaje się zatrzymać ich dalszy rozwój i doprowadzić do normalizacji metabolizmu węglowodanów i lipidów. Czasami można nawet zakończyć farmakoterapię i uznać, że doszło do wyleczenia cukrzycy. Zawsze jednak należy pamiętać o predyspozycjach genetycznych i konieczności bardzo starannej profilaktyki polegającej na rygorystycznym utrzymywaniu należnej masy ciała i obwodu talii. Przyjmuje się, że u kobiet nie może on przekraczać 80 cm, a u mężczyzn 94 cm. Na postawione w tytule pytanie odpowiedź jest twierdząca pod warunkiem wczesnego rozpoznania i bardzo intensywnego leczenia, a przede wszystkim zdecydowanej redukcji otyłości.

Diabetyk

POD LUPĄ
Energia w kapsułce
Jesienna chandra jest częstą przyczyną wizyt w aptekach. Czy dostępne w nich suplementy diety i leki mające dodawać energii rzeczywiście działają? Osoby z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami serca, nerek, wątroby, tarczycy i zakrzepowo-zatorowymi powinny przed rozpoczęciem kuracji preparatami roślinnymi, zwłaszcza zawierającymi żeń-szeń oraz kofeinę, skontaktować się z lekarzem. Pacjenci zażywający leki o działaniu przeciwagregacyjnym (np. Acard, Polocard, Aspirina Protect) lub przeciwzakrzepowym (np. Warfaryna) nie mogą jednocześnie stosować preparatów, które w swoim składzie zawierają żeń-szeń lub miłorząb japoński - zwiększa to bowiem ryzyko krwawień wewnętrznych. Jeśli po 6 miesiącach stosowania odpowiedniej diety, zdrowego stylu życia, ograniczania stresu i zażywania wspomnianych preparatów, uczucie zmęczenia, senności i dekoncentracji utrzymuje się - warto zgłosić się do lekarza.

Diabetyk

ZADBAJ O SIEBIE
Kolory a zdrowie
Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży wpływ mają na nas kolory. Istotne jest nie tylko, w jakiego koloru pomieszczeniu przebywamy, ale też w jakiej pościeli śpimy i jakiego koloru bieliznę nosimy. Zdarza się, że gwałtowna skłonność do danej barwy jest sygnałem rozpoczynających się w organizmie zaburzeń. Często organizm sam podpowiada nam, jakiego koloru potrzebuje albo jakie barwy są dla nas niekorzystne. Jeśli np. ktoś wcześniej nie lubił zieleni, a teraz nagle czuje się w niej świetnie, to sygnał, że w ten właśnie sposób trzeba uregulować pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Początkowo zieleń działa korzystnie, jednak w miarę pogłębiania się nierównowagi może wywołać pogorszenie, zaostrzyć rozwój choroby. Tak więc ten sam kolor raz może pomoc, innym razem zaszkodzić. Dlatego tak ważne jest, aby nie używać kolorów bez zastanowienia. W sygnalizowane nam przez organizm potrzeby warto więc się wsłuchiwać. Nie powie nam tego wprost, ale za pośrednictwem odczuć, niespodziewanych chęci zrobienia czegoś. Kiedy np. jest niespokojny czy zmęczony pod wpływem stresu, możemy odczuć intuicyjnie potrzebę kontaktu z naturą, z zielenią i błękitem (spaceru po lesie czy w parku itp.).

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, listopad 2016, nr 11 (250)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line