Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Środa, 26 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, styczeń 2016, nr 1 (240)
źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 4 stycznia 2016 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykKolejny rok za nami. Mamy nadzieję, że dwanaście numerów "Diabetyka", które trafiły w Wasze ręce w 2015 roku, dostarczyły Wam mnóstwo ważnych informacji, wskazówek i pomocnej wiedzy. Przy okazji pamiętajcie, że autorzy i redakcja są do Waszej dyspozycji - jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej w zakresie specyfiki naszych publikacji, macie pytania o zdrowie, leczenie cukrzycy, dietę, życie intymne itp., piszcie do nas pod adres redakcji lub na e-maila. Wasze pytania są dla nas inspiracją, czasem też wyzwaniem, do tworzenia ramówki tematycznej czasopisma. Artykuły, które czytacie w "Diabetyku", niejednokrotnie są opracowaniami "zleconych" przez Was tematów.

Nowy rok zaczynamy numerem po brzegi wypełnionym wiedzą doskonałych lekarzy, farmaceutów, a także stale z nami współpracujących edukatorek i dietetyczek. Trzy artykuły w dziale Rozważania o cukrzycy, bardzo ciekawe teksty Pod Lupą, do tego - jak zwykle - odżywianie, aktywność fizyczna, insulinoterapia. Wszystko, co jest ważne w codziennym życiu z cukrzycą.

Numer styczniowy polecamy Wam do przeczytania od deski do deski, a życząc zdrowia w Nowym Roku, zachęcamy do lektury.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

DIABETYK POLECA
Ze świata diabetologii - Konferencja ISPAD (cz. 2)
Choć kiedyś cukrzycę typu 1 określało się mianem "cukrzycy wieku dziecięcego", dziś już wiadomo, że zachorować na nią mogą zarówno dzieci, jak i dorośli (nie tylko młodzi dorośli, ale także 40-, 50- czy 60-latkowie). Z drugiej strony, choć cukrzyca typu 2 najczęściej kojarzona jest z dorosłymi, a nawet osobami starszymi, coraz częściej rozpoznaje się ją także u najmłodszych. Nadwaga i otyłość to największe wyzwanie współczesnego świata (szczególnie w krajach rozwiniętych), a liczba dzieci z nadwagą i otyłością nieprzerwanie i intensywnie rośnie. Dzieci są coraz mniej aktywne fizycznie, coraz więcej czasu spędzają przed komputerami. Oprócz tego nie zawsze zdrowo się odżywiają - cóż, biorą przykład z dorosłych. Nie dziwi więc, że wątki związane z dietą i aktywnością fizyczną oraz ryzykiem nadwagi, otyłości i związanych z nimi chorób, także znalazły się na konferencyjnej tapecie. Gdy myślimy o powikłaniach cukrzycy, najczęściej przychodzą nam do głowy retinopatia i nefropatia. Często zapominamy, że jednym z częstszych problemów także w przypadku cukrzycy typu 1, są również problemy sercowo-naczyniowe.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Polineuropatia cukrzycowa - diagnostyka i leczenie
Polineuropatia cukrzycowa rozwija się głownie u osób z długotrwale źle kontrolowaną glikemią. Sprzyjają jej wystąpieniu takie dodatkowe czynniki jak długi czas trwania cukrzycy, starszy wiek, otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nadciśnienie tętnicze i podwyższony poziom cholesterolu. Wskutek połączonego negatywnego oddziaływania tych czynników dochodzi do postępującego zaniku włókien nerwów obwodowych. Zmiany występują zarówno w obwodowych nerwach somatycznych, jak i części autonomicznej układu nerwowego. Dodatkowo dołączają się zmiany w mikrokrążeniu. Rozpoznanie uszkodzenia nerwów w początkowym okresie może nastręczać pewnych trudności, ponieważ odczuwane dolegliwości są niecharakterystyczne i z tego powodu mogą być bagatelizowane lub przypisywane innym niż cukrzyca przyczynom. Pacjenci często odczuwają mrowienie, drętwienie, szczypanie, palenie, swędzenie dłoni i stóp. Charakterystyczne są bole kończyn, często występujące w nocy. W niektórych przypadkach wysiłek fizyczny zmniejsza nasilenie dolegliwości bólowych w obrębie kończyn dolnych.

Diabetyk

POD LUPĄ
Co na obniżenie cholesterolu?
Zdecydowanie najliczniejszą grupą suplementów diety, którym przypisuje się właściwości obniżające poziom cholesterolu, są preparaty zawierające w swoim składzie kwasy omega-3. Ich stosowanie stało się wręcz jednym z głównych zaleceń, jakie pacjenci z hipercholesterolemią słyszą w gabinetach lekarskich. Występują zarówno w olejach roślinnych, jak i zwierzęcych. Ich najbogatszymi i najpopularniejszymi źródłami są oleje z łososia (5182 mg na łyżkę stołową) i dorsza (2811 mg na łyżkę stołową), choć na głowę bije je olej lniany (7980 mg na łyżkę stołową). Mechanizm działania kwasów omega-3 nie został do tej pory dokładnie poznany. Na podstawie badań ustalono jednak, że generalnie obniżają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wykazują działanie antyarytmiczne i przeciwzapalne, przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi, stabilizacji blaszki miażdżycowej, rozszerzania naczyń krwionośnych, wykazują również aktywność antyagregacyjną.

Diabetyk

ABC INSULINOTERAPII
Miejsce mieszanek insuliny w leczeniu cukrzycy typu 2
Współcześnie u osób z cukrzycą typu 2 stosuje się schemat terapii tzw. konwencjonalnej, w której podaje się fabrycznie przygotowane mieszanki. Są one proste w użyciu i ułatwiają terapię (mniejsza liczba wstrzyknięć, mniejsze ryzyko zapominania o wstrzyknięciach). Mieszanka insulinowa zawiera dwie insuliny: jedną o fazie szybkiego działania, drugą - o długim działaniu. Faza szybka odpowiada za obniżenie glikemii po posiłku, natomiast faza wydłużona pokrywa zapotrzebowanie na insulinę w okresie niskiego stężenia glukozy, np. na czczo, tuż przed posiłkami oraz w nocy. Proporcje insuliny szybkodziałającej do wolnodziałającej są rożne. Najczęściej stosowana mieszanka 30/70 oznacza, że znajduje się w niej 30% insuliny szybkodziałającej i 70% wolnodziałającej. Mieszanki insuliny stosuje się w rożnych schematach - raz, dwa lub trzy razy na dobę, najczęściej w skojarzeniu z metforminą. Przed użyciem mieszanki insulinowej należy ją dokładnie wymieszać.

Diabetyk

WARTO WIEDZIEĆ
Lecznicze zimno
Istnieje duża liczba schorzeń, w których zalecana jest krioterapia ogólnoustrojowa. Do wskazań należą między innymi choroby reumatyczne, zmiany zwyrodnieniowe stawów, stany po urazach układu mięśniowo-szkieletowego (stłuczenia, skręcenia, krwiaki), choroby układu nerwowego, na przykład stwardnienie rozsiane, zespoły przeciążeniowe mięśni, stawów i kręgosłupa, zaburzenia depresyjne oraz zaburzenia snu.

Krioterapia stosowana jest również w medycynie sportowej i odnowie biologicznej. Zalecana jest jako jeden z elementów leczenia nadwagi i otyłości. Uruchomienie mechanizmów poprawiających odporność i działanie hartujące powodują, że zabiegi krioterapii są godne polecenia przed sezonem jesienno-zimowym, kiedy dochodzi do wzrostu zachorowań na schorzenia dróg oddechowych (infekcji, przeziębień czy katarów).

Diabetyk

SPIS TREŚCI
FELIETON
2 Się zmienia
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
4 Światowy Dzień Walki z Cukrzycą i VIII Krajowe Walne Zebranie Delegatów PSD
5 Międzynarodowe sympozjum pod patronatem Instytutu Diabetologii w Warszawie
POCZYTALNIA
7 Dwujęzyczność chroni przed demencją?
Kardiologia prewencyjna 2015
Ciśnienie skurczowe optymalne dla osób starszych
8 Przygody Psinki Inki (41)
Dieta śródziemnomorska chroni przed retinopatią cukrzycową
9 Co może sprzyjać rozwojowi miażdżycy u diabetyków?
Wpływ zabiegów chirurgii bariatrycznej na cukrzycę
Zanieczyszczenie powietrza a choroby układu krążenia
DIABETYK POLECA
10 Ze świata diabetologii - Konferencja ISPAD (cz. 2)
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Polineuropatia cukrzycowa - diagnostyka i leczenie
16 Cukrzyca - czyli co każdy z nas powinien wiedzieć
19 Doustny test tolerancji glukozy
POD LUPĄ
20 Co na obniżenie cholesterolu?
22 Schorzeń jelit ciąg dalszy
ABC INSULINOTERAPII
26 Miejsce mieszanek insuliny w leczeniu cukrzycy typu 2
LEKARZ ODPOWIADA
30 Bolesna menstruacja a cukrzyca
ZDROWO ŻYWIENIOWO
32 Przemiany w przewodzie pokarmowym
36 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
38 Lecznicze zimno
ZADBAJ O SIEBIE
42 Ćwiczenia siłowe w domu
45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, styczeń 2016, nr 1 (240)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line