Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Środa, 26 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, wrzesień 2015, nr 9 (236)
źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 3 września 2015 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykLedwie skończyło się upalne lato, a już trzeba pomyśleć o zbliżającej się jesieni. To niestety okres zwiększonej zachorowalności na różnego typu infekcje. Dlatego zawczasu pomyślmy o profilaktyce, ponieważ takie infekcje niekorzystnie wpływają na wyrównanie cukrzycy, powodując zmiany w zapotrzebowaniu organizmu na insulinę, niekontrolowane wahania glikemii i ogólne pogorszenie samopoczucia. Diabetycy i osoby starsze powinny więc rozważyć zaszczepienie się przeciwko grypie. W łagodnej aurze września mało kto chce myśleć o nadchodzącym sezonie grypowym, jednak to doskonały moment, by wzmocnić odporność.

Znakomita forma przyda się na wszelkiego rodzaju wycieczkach, np. szkolnych, ale też wyjazdach tygodniowych czy weekendowych wypadach. O tym, jak się przygotować w kontekście cukrzycy do krótszego lub dłuższego wyjazdu przeczytacie w rubryce Diabetyk poleca. Natomiast tym, którzy chcieliby rozkoszować się smakami lata w zimne dni, polecamy lekturę tekstów w dziale Zdrowo żywieniowo. Dowiecie się z nich m.in., jakie barwy mają najzdrowsze produkty i jakim chorobom zapobiegają, a także jak przetwarzać warzywa i owoce, aby zachowały swoje cenne właściwości.

Na zakończenie mała rada: nie czekajcie z wykupieniem recept na insulinę na ostatni moment, zróbcie to ze sporym wyprzedzeniem. Dlaczego? Dowiecie się z artykułu "Leki trudniej dostępne".

Życzymy owocnej lektury.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

DIABETYK POLECA
Jesienne wyjazdy z cukrzycą
Przed nami jesień, ale wcale nie oznacza to końca turystyki. Niektórzy wolą bowiem podróżować poza sezonem, a urlopy w cieplejszych krajach, gdy u nas jest już chłodno, stają się coraz popularniejsze. W okresie tym organizowane są także wycieczki szkolne, zielone szkoły, wypady weekendowe, zaś studenci mają okazję wyjechać na stypendia i wymiany studenckie.

Krótkie wycieczki, wyjazdy weekendowe i na zielone szkoły, podróże długotrwałe czy służbowe - wszystkie wymagają przygotowań przede wszystkim w kontekście cukrzycy. Możemy nie dbać o bagaż, a nawet o bilet, ale o cukrzycę dbać musimy zawsze, bez względu na to, czy emigrujemy do innego kraju, czy wyjeżdżamy gdzieś na jeden dzień.

Przygotowania do wyjazdu sprowadzają się głównie do tego, by zapewnić sobie możliwość zmierzenia glukozy we krwi i podania insuliny w każdym momencie i mieć plan na każdą ewentualność, także niedocukrzenia i kwasicy ketonowej. Kaliber przygotowań rośnie proporcjonalnie do czasu, na jaki wyjeżdżamy.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
O różnicowaniu typów cukrzycy
W praktyce codziennej, kiedy rozpoznanie typu cukrzycy opiera się na obrazie klinicznym i podstawowych badaniach laboratoryjnych, stosunkowo często spotykamy się z błędnym ustaleniem typu cukrzycy. Zdaniem wielu autorów w dużej części przypadków, po pewnym czasie konieczna jest weryfikacja wstępnie ustalonej diagnozy.

Jednym z elementów stanowiących podstawę różnicowania jest wywiad i ocena dynamiki rozwoju objawów choroby. Jak wcześniej wspomniano, na jednym z etapów cukrzycę dzielono na "ostrą", która według obecnych podziałów utożsamiana jest z cukrzycą typu 1 oraz "przewlekłą" - zwykle uważaną za równoznaczną z cukrzycą typu 2.

Obecnie wiadomo, że to kryterium rzeczywiście w wielu przypadkach jest prawdziwe, ale też nierzadko zawodzi, a jego bezkrytyczne przyjęcie prowadzi do błędów diagnostycznych.

Diabetyk

POD LUPĄ
Leki trudniej dostępne
W połowie lipca ministerstwo zdrowia ogłosiło listę leków zagrożonych brakiem dostępności. Znalazły się na niej również leki stosowane przez diabetyków. Co to oznacza? Farmaceuci radzą, aby każdy przejrzał wspomniany wykaz lęków zagrożonych brakiem dostępności i poszukał na nim stosowanych przez siebie preparatów. Można go znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Obecność na nim leku oznacza, że jego zdobycie w aptece może zająć trochę czasu. W takich sytuacjach lepiej nie czekać na ostatnią chwilę i wcześniej rozpocząć jego poszukiwania. Bardzo często praktykowanym rozwiązaniem jest zostawienie recepty w zaprzyjaźnionej aptece, która w przypadku dostawy potrzebnego leku będzie mogła go dla takiego pacjenta zarezerwować i odłożyć. Poza tym przezorny pacjent zawsze powinien być zabezpieczony i posiadać bezpieczny zapas swojego leku.

Diabetyk

ABC INSULINOTERAPII
Ostra infekcja a insulinoterapia
Nadchodzi sezon jesiennych infekcji, na które diabetycy są bardziej podatni, a ich leczenie trwa dłużej niż osób bez cukrzycy. Do tego dochodzą problemy z kontrolą poziomu glukozy we krwi. Jak najłagodniej przetrwać ten trudny okres i zarządzać insulinoterapią?

Gdy pojawią się pierwsze objawy infekcji (katar, kaszel, gorączka, uczucie ogólnego rozbicia), należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Obok interwencji internistycznej niezbędna będzie również intensyfikacja monitorowania glikemii i modyfikacja insulinoterapii. Utrzymanie dobrego wyrównania metabolicznego cukrzycy (stężenie glukozy w granicach 100-180 mg/dl) jest bowiem warunkiem skutecznego działania antybiotyków i szybkiego wyleczenia infekcji.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Barwy zdrowia na talerzu
Różnorodność kolorów oraz aktywność biologiczna barwników to cechy, dzięki którym znalazły one zastosowanie w medycynie i przemyśle spożywczym. Większość barwników mających znaczenie farmakologiczne to silne antyoksydanty. Oznacza to, że aby zrekompensować straty wyrządzone przez działanie wolnych rodników tlenowych, organizm produkuje i przyjmuje z pożywieniem związki wykazujące działanie przeciwutleniające (antyoksydanty). Są to substancje, które w odpowiednio niskich stężeniach (w porównaniu z substancją ulegającą utlenieniu) opóźniają lub hamują jej reakcje z tlenem i ozonem lub działają w tym kierunku pośrednio przez wiązanie niektórych prooksydantow.

Antyoksydacyjne i przeciwzapalne właściwości barwników wykorzystywane są w profilaktyce pierwotnej i wtórnej chorób mających swe źródło w przewlekłych stanach zapalnych organizmu, czyli chorób metabolicznych, do których zalicza się między innymi choroby układu krążenia, nowotwory czy cukrzycę.

Diabetyk

SPIS TREŚCI
POCZYTALNIA
2 Czy otyłość ma płeć?
Neuropatia pod kontrolą
Kto jest narażony na wystąpienie neuropatii obwodowej?
3 Zaburzenia odżywiania u dziewcząt z cukrzycą typu 1
Ciągły wzrost zachorowań na cukrzycę
4 Przygody Psinki Inki (37)
Masa ciała a funkcja nerek
6 Sąsiedzi mają wpływ na nasze zdrowie
Zaburzenia pracy wątroby przy cukrzycy
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
8 Plan finansowy NFZ na 2016 rok
DIABETYK POLECA
10 Jesienne wyjazdy z cukrzycą
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
16 O różnicowaniu typów cukrzycy
POD LUPĄ
18 Leki trudniej dostępne
22 Uwaga na udar mózgu (cz. 1)
ABC INSULINOTERAPII
24 Ostra infekcja a insulinoterapia
ZDROWO ŻYWIENIOWO
28 Barwy zdrowia na talerzu
32 Smaki lata w słoikach
35 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
38 Choroby zapalne jelit
AKTYWNY STYL
42 Sprawne ciało, spokojny duch

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, wrzesień 2015, nr 9 (236)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line