Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Czwartek, 20 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, maj 2015, nr 5 (232)
źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 4 maja 2015 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykWiosna w pełnym rozkwicie to wyjątkowo dobry czas na podjęcie lub zwiększenie aktywności fizycznej. Odgrywa ona bowiem znaczącą rolę nie tylko w walce z nadwagą, ale też w wyrównywaniu glikemii i regulacji innych ważnych parametrów (np. cholesterolu i triglicerydów). Zachęcamy więc do intensywniejszego ruchu. Mogą to być spacery, jazda na rowerze lub też coś bardziej niecodziennego, np. kajakarstwo. Okazuje się, że nie wymaga ono kondycji wyczynowca, będzie idealną formą aktywności dla wielu osób, ale pod warunkiem, że potrafią pływać. Przekonuje o tym artykuł w rubryce Aktywny styl.

Czy w kajaku, czy na rowerze, czy też w codziennym życiu konieczna jest bardzo cenna umiejętność - modyfikacja dawek insuliny. Dlatego szczególnie polecamy lekturę tekstu „Sztuka modyfikowania dawek insuliny” - zawiera on wiele pomocnych wskazówek, ułatwiających lepsze zarządzanie cukrzycą. Wiele zmian musi zainicjować i przeprowadzić lekarz, ale zakres korekt, które mogą wykonać diabetycy, także jest niemały. Pamiętajmy o tym, że determinacja w samoleczeniu oraz prowadzeniu zdrowego stylu życia daje niezwykle dobre rezultaty. O tym, jak można wiele osiągnąć, redukując nadwagę za pomocą diety i aktywności, dowiecie się też z artykułu „Odstawienie insuliny po schudnięciu”. Już sam tytuł wskazuje na to, co można osiągnąć dzięki wytrwałości i wprowadzeniu w życie pozytywnych zmian.

Życząc miłej lektury, pozdrawiamy majowo.

Redakcja

DIABETYK POLECA
DIABETYK POLECA
Dawki insuliny należy modyfikować, jeśli obserwuje się: wysokie glikemie przez trzy dni z rzędu lub zbyt niskie poziomy glukozy przez dwa dni. Przy długotrwałej hiperglikemii należy zwiększyć dawki insuliny.Trzeba wziąć pod uwagę godziny występowania hiperglikemii oraz moment szczytowego działania insuliny i czas jej aktywności. Najpierw zwiększa się dawkę jednego rodzaju insuliny przy jednym wstrzyknięciu, a następnie odczekuje: 2 dni w przypadku insuliny krótkodziałającej, 3 dni - insuliny o przedłużonym czasie działania i ok. 5 dni - przy analogu długodziałającym. I dopiero wówczas analizuje się sytuację. W razie potrzeby dokonuje się dalszych zmian.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Stresująca praca a cukrzyca
Efektywność (również w pracy) jest na najwyższym poziomie wtedy, gdy nasz organizm jest w optymalnym dla siebie stanie. Dla osób z cukrzycą jest on związany z normoglikemią. Każdy z nas wie, jak ciężko się pracuje z hipoglikemią - nie mamy siły i energii, nasze umiejętności poznawcze są znacznie słabsze, mózg pracuje, jakby był na zwolnionych obrotach. Musimy wówczas koniecznie coś zjeść (najlepiej glukozę), by jak najszybciej podnieść glikemię i doprowadzić mózg do wcześniejszej formy - dopiero wtedy będziemy w stanie wrócić do pracy. Hiperglikemia nie ułatwia też wykonywania zadań - możemy być rozdrażnieni i mieć trudności z koncentracją, potęgowane koniecznością częstego korzystania z toalety. Narzędziem, które pomoże nam uniknąć znacznych wahań glikemii, jest glukometr. I choć wiele osób mówi, że w pracy nie ma czasu na pomiary, to w ich własnym interesie jest, by go jednak znaleźć.

Diabetyk

POD LUPĄ
Ważna wiedza na etykietach
Prawo żywnościowe dopuszcza stosowanie tak zwanych oświadczeń żywieniowych i oświadczeń zdrowotnych. Oba te oświadczenia informują lub sugerują, że dany produkt spożywczy posiada szczególne wartości odżywcze lub zdrowotne. Etykiety żywności oferowanej konsumentom nie tylko nie mogą wprowadzać w błąd, ale muszą być czytelne, nieusuwalne, zrozumiałe i nie mogą pomijać istotnych informacji.

W przypadku żywności opakowanej obowiązkowe informacje muszą się znajdować bezpośrednio na opakowaniu lub na załączonej do niego etykiecie, natomiast w przypadku żywności nieopakowanej muszą być przekazane podmiotowi otrzymującemu żywność (np. sklepowi spożywczemu), aby umożliwić przekazanie konsumentom obowiązkowych informacji.

Diabetyk

POD LUPĄ
Ale alergia!
Leki przeciwalergiczne stanowią jedną z największych i najbardziej różnorodnych grup produktów leczniczych, jakie można znaleźć w aptekach. Wiele z nich dostępnych jest tylko z przepisu lekarza, jednak te najważniejsze coraz częściej można kupić także bez recepty. Są wśród nich aerozole do nosa, krople do oczu, maści czy tabletki. Najważniejsze różnice dotyczą jednak przede wszystkim ich składu i działania. Największą grupę preparatów przeciwalergicznych stanowią tzw. leki przeciwhistaminowe. Ich cechą wspólną jest mechanizm działania, który polega na hamowaniu aktywności histaminy. To substancja pojawiająca się w organizmie w wyniku reakcji alergicznej, która odpowiedzialna jest za obrzęki, zaczerwienienia oczu, skurcz oskrzeli, zmiany skórne i wiele innych symptomów. Zablokowanie jej działania pozwala zmniejszyć objawy alergii.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Kwasy organiczne dla zdrowia
Roztwory zawierające różne stężenia kwasu jabłkowego pomagają w utrzymaniu higieny i dobrej kondycji przewodu pokarmowego. Roztwory 3-5% można stosować do płukania jamy ustnej przy zakażeniu drożdżakami Candida albicans, aftach, nadżerkach oraz zapaleniu i osłabieniu dziąseł. Ogranicza też wzrost wielu chorobotwórczych bakterii i grzybów. W kwaśnym środowisku (pH około 3-4), jest w stanie zahamować wzrost gronkowca złocistego. Badania wykazały, że przyjmowany w dawkach 0,5-1 g 1-2 razy dziennie działa prebiotycznie i zapobiega atonii jelit (ustaniu ruchów perystaltycznych). Po spożyciu pokarmów bogatych w kwas jabłkowy następuje pobudzenie wytwarzania śliny oraz soku jelitowego. Poza tym likwiduje zaparcia oraz pobudza do pracy nerki, zwiększając przesączanie kłębuszkowe. W nadmiarze (spożycie jednorazowe 2-3 g) może działać rozwalniająco i spowodować biegunkę.

Diabetyk

SPIS TREŚCI
POCZYTALNIA
2 Warsztaty z mistrzem olimpijskim
Otyłość a ryzyko sercowo-naczyniowe
Jogging sprzyja długowieczności
4 Przygody Psinki Inki (33)
Nowości w leczeniu udarów mózgu

DIABETYK POLECA
8 Sztuka modyfikowania dawek insuliny

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Stresująca praca a cukrzyca

POD LUPĄ
18 Witamina D niezbędna do życia (cz. 1)
22 Ważna wiedza na etykietach
26 Ale alergia!

ABC INSULINOTERAPII
28 Terapia insuliną w szpitalu

LEKARZ ODPOWIADA
30 Odstawienie insuliny po schudnięciu

ZDROWO ŻYWIENIOWO
32 Kwasy organiczne dla zdrowia
36 Przepisy kulinarne

WARTO WIEDZIEĆ
38 Choroby pasożytnicze

AKTYWNY STYL
42 Łap formę w kajaku!

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, maj 2015, nr 5 (232)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line