Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Środa, 26 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, luty 2015, nr 2 (229)
źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 2 lutego 2015 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykNie jesteśmy zwolennikami przejmowania bezkrytycznie obyczajów i świąt zza oceanu, jak choćby walentynek, ale postanowiliśmy wykorzystać święto zakochanych do przyjrzenia się aspektom uczuciowym i intymnym w kontekście cukrzycy. Dlatego do numeru lutowego włączyliśmy artykuł dotyczący niewątpliwie ważnej dla wielu osób kwestii, jaką jest życie seksualne - "Seks i cukrzyca". Warto przy tym pamiętać, że nic tak nie poprawia naszej pewności i samooceny w obliczu zbliżeń intymnych i relacji uczuciowych jak wyrównana glikemia. Jeśli pojawiają się jakieś zaburzenia w sferze seksualnej u diabetyków, pierwszym podejrzanym jest niewyrównana cukrzyca (długo trwająca hiperglikemia). Dlatego w artykule "Regulacja glikemii" przybliżamy, co poza jedzeniem wpływa na poziom glukozy we krwi. Często bowiem umyka nam, jak duże znaczenie w wyrównaniu glikemii mają hormony, takie jak adrenalina, kortyzol, glukagon czy hormon wzrostu. Świadomość, iż jesteśmy całością, że wszystkie procesy w naszym organizmie mają swoje przyczyny i skutki, i wzajemnie na siebie oddziałują, może pomóc zrozumieć cukrzycę, reakcje własnego organizmu, a co za tym idzie, ułatwia podjęcie odpowiednich działań naprawczych.

Do takich należą niewątpliwie aktywność fizyczna i dieta, szczególnie jeśli cukrzycy towarzyszy hipercholesterolemia zwiększająca ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. A o tym dowiecie się więcej z tekstów w działach Zdrowo żywieniowo i Aktywny styl. Przyjemnej lektury i dużo dobrych i pięknych emocji na co dzień, nie tylko od święta zakochanych.

Redakcja

DIABETYK POLECA
Regulacja glikemii
Prawidłowy poziom glukozy we krwi to główny cel zarządzania cukrzycą, spowalniający rozwój powikłań. Prawidłowa glikemia jest nie tylko efektem starań związanych z właściwym odżywianiem, ale wypadkową kilku czynników - niemających związku z dietą (o czym nierzadko zapominamy). Co poza jedzeniem wpływa na poziom glukozy we krwi? Czy możemy przewidzieć wahania glikemii? Co możemy zrobić w określonych sytuacjach, nie narażając się na hipo- czy hiperglikemie?

W krwiobiegu znajduje się normalnie około 5 g glukozy - zaledwie dwie kostki cukru. U dzieci ilość ta będzie nawet mniejsza. Jednocześnie krew powinna dostarczyć tkankom organizmu około 10 g glukozy na godzinę. Oczywiście, jeżeli coś stanie się z dostawą glukozy, to bardzo szybko, bo nawet do godziny, dojdzie do ciężkiego niedoboru glukozy we krwi.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Seks a cukrzyca
Cukrzyca prowadzi do zaburzeń ze strony różnych narządów i układów organizmu ludzkiego (np. krążenia czy nerwowego). Zmiany te mogą w konsekwencji spowodować pewne nieprawidłowości także w seksualnym aspekcie funkcjonowania osoby z cukrzycą. Niektórym niekorzystnym zjawiskom można na szczęście zapobiegać, a z wieloma problemami skutecznie sobie radzić.

Zaburzenia seksualne stanowią bardzo istotny problem obniżający znacznie jakość życia chorych z cukrzycą, będący zarazem powodem wielu frustracji i problemów natury psychicznej. Często bywa on jednak pomijany przez pacjentów ze względu na fakt, iż dotyczy sfery bardzo osobistej zarówno w sensie fizycznym, jak i emocjonalnym, a także narusza granice intymności.

Diabetyk

POD LUPĄ
Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
Ból jest jedną z najczęstszych dolegliwości trapiących ludzi. Z drugiej strony musimy traktować go jak wczesny sygnał ostrzegawczy, ponieważ może uchronić przed niezauważonym pogorszeniem stanu zdrowia. Organizm dzięki wrażeniom bólowym jest na bieżąco informowany o uszkodzeniu tkanek lub toczącym się procesie chorobowym. Prostym przykładem tej sytuacji jest ból zęba. Jeśli pacjent w porę zareaguje, to możliwe jest jego wyleczenie. Jeśli zbyt długo zwleka z wizytą u dentysty, dochodzi do zajęcia miazgi i procesu zapalnego, którego skutkiem może być ekstrakcja zęba (czasem udaje się go jeszcze uratować dzięki tzw. leczeniu kanałowemu).

Diabetyk

ABC INSULINOTERAPII
Mity na temat insulinoterapii
Wokół insulinoterapii narosło wiele mitów i mylnych przekonań, wymagających sprostowania. Należy z nimi walczyć, ponieważ niechęć do przyjmowania insuliny i wynikające z niej opóźnienie rozpoczęcia leczenia ma wpływ na zdrowie i samopoczucie pacjenta. Bywa, że niektóre osoby boją się insulinoterapii, a właściwie samych zastrzyków. Odwlekają decyzję o jej rozpoczęciu i najczęściej bardzo drogo ich to kosztuje. Wysoka wartość glikemii toksycznie wpływa na naczynia krwionośne i je niszczy. Chorzy zgłaszają się do lekarza i skarżą na rożne dolegliwości, np. utratę ostrości widzenia, choroby sercowo-naczyniowe, problemy neurologiczne lub owrzodzenia na stopie. Niestety tych powikłań nie da się już całkowicie cofnąć. Oczywiście można zatrzymać ich postęp, ale dzięki lepszej kontroli glikemii. To smutne, że dopiero gdy pacjenci doświadczą późnych powikłań cukrzycy, zgadzają się na intensyfikację leczenia i włączenie insuliny do terapii. Lepiej późno niż wcale - brzmi stare przysłowie, ale w tej sytuacji trudno pogodzić się z tym, że powikłań i utraty zdrowia można było uniknąć. Wystarczyło zgodzić się na zalecenia lekarza i odpowiednio dbać o kontrolę cukrzycy.

Diabetyk

WARTO WIEDZIEĆ
Pakiet onkologiczny
Pakiet onkologiczny, który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2015 r., ma być ofensywą polskiej służby zdrowia w walce z chorobami nowotworowymi. O ile w ciągu ostatnich lat bardzo poprawiła się skuteczność leczenia, a co za tym idzie, przeżywalność chorych na choroby układu krążenia, o tyle w kwestii wykrywania i leczenia nowotworów wciąż mamy wiele do nadrobienia względem krajów zachodnich.

Pakiet onkologiczny jest zespołem aktów prawnych pozwalających na szybką diagnostykę pacjentów z podejrzeniem nowotworu, a u tych, u których potwierdzi się to podejrzenie - na szybkie wdrożenie leczenia. Pacjenci onkologiczni będą stanowić odrębną grupę, wobec której z założenia będzie obowiązywał nieprzekraczalny czas udzielenia świadczeń diagnostycznych i leczniczych. Ma to działać w myśl słusznej zasady, iż szybkie wykrycie nowotworu daje możliwość radykalnego leczenia, a co za tym idzie, pomyślnego rokowania.

Diabetyk

SPIS TREŚCI
FELIETON
2 Trzymać twarz
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
4 Jeśli nie WOŚP, to kto?
DIABETYK POLECA
8 Regulacja glikemii
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Seks a cukrzyca
POD LUPĄ
18 Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
22 Domowe pomiary ciśnienia
24 Wstydliwy problem
ABC INSULINOTERAPII
26 Mity na temat insulinoterapii
ZDROWO ŻYWIENIOWO
30 Jak zmniejszyć zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie
32 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
34 Co nas ziębi, co nas grzeje?
38 Pakiet onkologiczny
AKTYWNY STYL
42 Tai Chi dobre na wszystko

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, luty 2015, nr 2 (229)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line