Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Czwartek, 20 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, styczeń 2014, nr 1 (216)
dodano: 2 stycznia 2014 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykZ początkiem nowego roku często robimy listę postanowień. Jedni planują zrezygnować ze słodyczy, inni postanawiają przyłożyć się do samokontroli, a jeszcze inni w końcu wstać z kanapy i zacząć stosować wysiłek fizyczny. Zwykle postanowienia sprowadzają się do usprawiedliwiania siebie: dzisiaj nie miałem czasu poćwiczyć, nie mogłam odmówić ciastka na spotkaniu ze znajomymi, od jutra zajmę się poważnie swoim zdrowiem albo jutro to już na pewno wezmę się za siebie i swoją cukrzycę itp., itd. "Jutro" jest zwykłym lenistwem, odkładaniem w czasie tego, co powinniśmy zmienić tu i teraz. Pamiętajmy, że teraz pracujemy na swoje zdrowie w przyszłości i nawet jeśli powikłania cukrzycy stanowią odległą (bardziej lub mniej) perspektywę, o której się nie myśli na co dzień, to ważne jest to, co robimy dla siebie w tym momencie życia, tego dnia, tego miesiąca...

Jeśli więc jest taka potrzeba, nie brońmy się przed włączeniem insuliny do terapii. Jeśli mamy nadwagę (i insulinooporność) podejmijmy wysiłek fizyczny, zaczynając od nieforsujących form ruchu jak spacer czy jazda na rowerku stacjonarnym. I zróbmy to od razu, nie czekajmy na moment, gdy pojawią się powikłania. Chcąc pomóc naszym Czytelnikom w zdobywaniu wiedzy potrzebnej w życiu z cukrzycą, nieustannie i rzetelnie dostarczamy informacji pomagających uporać się z codziennymi dylematami terapii. A numer styczniowy, który oddajemy w Wasze ręce jest najlepszym tego przykładem.

Powodzenia w Nowym Roku w leczeniu oraz w życiu, we wszelkich jego aspektach życzy Redakcja

DIABETYK POLECA
Włączenie insuliny do terapii
Cukrzyca typu 2 jest chorobą postępującą w miarę upływu czasu, w związku z tym wymaga stopniowej modyfikacji leczenia. W którymś momencie doustne leki przeciwcukrzycowe przestają działać i konieczne staje się zastosowanie insuliny.

Wielu pacjentów bardzo obawia się włączenia do leczenia insuliny. Często przyjmują maksymalne dawki leków przeciwcukrzycowych z wszystkich grup, a mimo tego kontrola glikemii jest fatalna. Na każdej wizycie u lekarza obiecują wziąć się za siebie, schudnąć, przestrzegać diety itp. Niestety tylko obiecują, bo wyniki pomiarów glikemii wciąż są złe i nadal się pogarszają... Takie postępowanie nie prowadzi do niczego dobrego. Pacjent skarży się na brak sił, senność, zasychanie w ustach, suchą, swędzącą skórę, łatwe męczenie się. Są to objawy złego wyrównania cukrzycy, które utrudniają codzienne życie, nie mówiąc już o przyszłych następstwach wysokich glikemii. W takich przypadkach ryzyko rozwoju późnych powikłań cukrzycy jest bardzo duże, a miażdżyca rozwija się w zastraszającym tempie.

POD LUPĄ
Leki w domowej apteczce
Właściwe przechowywanie leków ma kluczowe znaczenie dla ich trwałości, skuteczności i bezpieczeństwa. Wymagają szczególnej uwagi zarówno w domu, jak i w podróży. Warunki, w jakich są przechowywane leki mają bezpośredni wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo ich stosowania. W końcu są to substancje chemiczne, które pod wpływem pewnych czynników zewnętrznych mogą zmieniać swoje właściwości. Zbyt wysoka lub niska temperatura, wilgotność czy ekspozycja na promieniowanie słoneczne mogą wpływać na ich działanie. Dlatego każdy lek ma precyzyjnie określone przez producenta warunki dotyczące jego przechowywania, które można znaleźć w ulotce lub, jak w przypadku suplementów diety, na opakowaniu zewnętrznym.

POD LUPĄ
Gdy boli kręgosłup
Dolegliwości bólowe kręgosłupa są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w podstawowe j opiece zdrowotne j. Postaramy się wyjaśnić, dlaczego boli nas kręgosłup, jak lekarze diagnozują przyczynę bólu oraz w jaki sposób radzić sobie zarówno z ostrym, jak i przewlekłym bólem kręgosłupa. Jeśli zdarzy nam się nagły ból kręgosłupa należy położyć się na plecach i spróbować rozluźnić. Czasem ból jest tak silny, że nie obędzie się bez telefonicznego wezwania lekarza. Przybyły na miejsce lekarz może podać zastrzyk zawierający środek przeciwbólowy, przeciwzapalny, czasem również lek powodujący rozluźnienie mięśni. Jeśli to pomoże zaleca się choremu odpoczynek oraz wizytę w trybie planowym u lekarza rodzinnego. Znacznie gorzej, jeśli pacjent nie odczuwa ulgi, a zgłasza deficyty neurologiczne - zaburzenia czucia w obrębie kończyny, niemożność wykonywania ruchów. Taki stan zawsze wymaga pilnej diagnostyki obrazowej (tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego), aby wykluczyć możliwość silnego ucisku na struktury nerwowe, który może - w przypadku niepodjęcia działań medycznych (operacji neurochirurgicznej likwidującej ucisk) - doprowadzić do trwałego kalectwa u pacjenta. Na szczęście ból bardzo często przechodzi, a pacjent może bez pośpiechu udać się na wizytę do lekarza.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Białko a odchudzanie
W dietoterapii nadwagi i otyłości ważne jest, aby ilość białka była optymalna (nie za mało, nie za dużo). Niedostateczne spożycie produktów białkowych w czasie odchudzania może powodować ubytek beztłuszczowej masy ciała (czyli m.in. ubytek mięśni), a nam zależy na zmniejszeniu tkanki tłuszczowej (i utracie kilogramów z niej pochodzących). Badania wykazały, że osoby, które spożywają za mało białka w stosunku do tłuszczów i węglowodanów, mają tendencję do zwiększania kaloryczności swojej diety. Czyli niewłaściwe proporcje w diecie "białka : tłuszcze : węglowodany" sprzyjają nadmiernej konsumpcji i tym samym otyłości i nadwadze. Diety zawierające zbyt małe ilości białka, nawet jeśli w krótkim czasie ułatwiają chudnięcie, to w dłuższym okresie powodują efekt jo-jo. W czasie odchudzania niekorzystne jest także spożywanie nadmiernych ilości białka (mimo iż nie podwyższa ono szybko stężenia glukozy we krwi i jego 1 g ma tylko 4 kcal). Zbyt duża jego ilość w diecie, również odchudzającej, zmusza do nadmiernej pracy wątrobę i nerki, co jest niekorzystne dla organizmu.

AKTYWNY STYL
Rower zimową porą
Aby trening na rowerku stacjonarnym był skuteczny, powinien być systematyczny, natomiast aby wyrobić w sobie nawyk systematyczności, warto dbać o odpowiednią atmosferę treningu. Przyjemnie ćwiczy się w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, słuchając ulubionej muzyki, której tempo powinno współgrać z tempem naszej jazdy. Należy zadbać o wygodny, przewiewny strój, który nie będzie ograniczał naszych ruchów.

(...) Trening na rowerku stacjonarnym to jeden z najmniej stresujących rodzajów aktywności fizycznej. Mogą z niego korzystać osoby starsze, słabiej widzące, nie mające dobrej kondycji, które boją się jazdy w plenerze, zmiennego ukształtowania terenu, niebezpieczeństwa utraty sił czy wręcz zasłabnięcia. Możliwość ćwiczeń we własnym tempie w domu daje poczucie bezpieczeństwa i mobilizuje do wysiłku.
SPIS TREŚCI

FELIETON
2 59 na 34
POCZYTALNIA
3 Co zwiększa ryzyko cukrzycy u kobiet?
Wysokie glikemie przyczyną depresji?
Niski poziom testosteronu a zawał serca
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (18)
Obniżenie ciśnienia krwi przez zmianę stylu życia
5 Wczesne wykrywanie powikłań w ciąży
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
6 Światowy Dzień Cukrzycy 2013 w Brukseli
DIABETYK POLECA
8 Włączenie insuliny do terapii
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
13 Schemat czterech wstrzyknięć
16 Terapie przyszłości
POD LUPĄ
18 Leki w domowej apteczce
22 Gdy boli kręgosłup
ABC INSULINOTERAPII
26 Chodzenie po śniegu
LEKARZ ODPOWIADA
28 Za duże dawki leków?
ZDROWO ŻYWIENIOWO
30 Białko a odchudzanie
33 Co pić na zdrowie?
36 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
40 Bierne palenie jest szkodliwe!
41 Jak nakłuwać palec do pomiaru?
AKTYWNY STYL
42 Rower zimową porą

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, styczeń 2014, nr 1 (216)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line