Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Środa, 26 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, styczeń 2012, nr 1 (192)
Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Zmiany, zmiany, zmiany. O niektórych już pisaliśmy, mocno zaniepokojeni, inne sami szykujemy. Dla nikogo już nie jest tajemnicą, że przyjęta przez sejm ustawa dotycząca refundacji leków jest kłopotliwa dla pacjentów, lekarzy, aptek, a nawet mediów. Skoro nie ma konkretnych rozporządzeń, nie wiemy, co się stanie po jej wejściu w życie.

Jednak w Nowym Roku nie trzeba tracić optymizmu. Zmiany to też wyzwania, którym należy sprostać. Stąd nowy wygląd DIABETYKA! Mamy nadzieję, że zyska aprobatę naszych Czytelników. Zmieniła się nie tylko grafika, co łatwo zauważyć, ale również układ i zawartość poszczególnych rubryk. Niektóre z nich będą Państwu doskonale znane, inne są nową propozycją, np. w dziale Rozważania o Cukrzycy znajdą się jedynie artykuły skoncentrowane wokół choroby i sposobów jej leczenia, w rubryce Perspektywy i Zbliżenia pojawią się informacje o bieżących wydarzeniach, natomiast w Poczytalni wszelkie ciekawostki i doniesienia naukowe dotyczące zdrowia. Ponieważ coraz istotniejsze stają się kwestie związane ze zdrowym żywieniem i jego wpływem na kondycję człowieka, więc będziemy pisać o nich jeszcze więcej.

Politycy mówią o konieczności zaciskania pasa, my obiecujemy jeszcze większą ilość informacji, najnowsze doniesienia naukowe, porady lekarskie i publikacje lekarzy i dietetyków.

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy w Nowym Roku odpowiedniego dystansu do zmian i oczywiście nieustającego zadowolenia z lektury DIABETYKA.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

DIABETYK POLECA
Ile kosztuje cukrzyca?
Coraz częściej słyszy się ostrzeżenia przed załamaniem światowych gospodarek z powodu wydatków na opiekę zdrowotną, które generuje rosnąca w szybkim tempie zachorowalność na choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę, otyłość... Fakt, iż ludzie dłużej żyją, paradoksalnie problem ten pogłębia. Powstają na szczęście profesjonalne analizy finansowe i propozycje strategii mających nie dopuścić do ekonomicznej zapaści. Pytanie tylko, ile krajów zechce z nich skorzystać? I czy wśród nich w końcu (kiedy?) znajdzie się Polska? W 2009 r. wydatki społeczne związane z niezdolnością do pracy i absencją chorobową spowodowane samą cukrzycą wyniosły ponad 423 mln zł, zaś z powikłaniami cukrzycy prawie 550 mln zł. Na koszty te złożyły się renty (z tytułu niezdolności do pracy oraz socjalne), świadczenia rehabilitacyjne i zasiłki chorobowe. W sumie wydatki poniesione przez społeczeństwo w 2009 r. wskutek niezdolności do pracy diabetyków wyniosły łącznie ponad 2,5 mld zł. Koszt ich absencji chorobowej oszacowano na ponad 300 mln zł. Z danych wynika, że wśród wszystkich kosztów cukrzycy koszty pośrednie stanowią aż 46%!

POD LUPĄ
Nadciśnienie tętnicze w wytycznych PTD
U diabetyków ze współistniejącym nadciśnieniem tętniczym celem leczenia jest uzyskanie wartości ciśnienia krwi poniżej 140/90 mmHg. Gdy chory cierpi na nefropatię cukrzycową i występuje u niego dobowa utrata białka z moczem >1 g, celem terapii powinno być uzyskanie wartości ciśnienia tętniczego <125/75 mmHg. U chorych z nowo rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym i bez jego powikłań narządowych warto starać się uzyskać poziom ciśnienia tętniczego <130/80 mm Hg.

Leczenie nadciśnienia tętniczego rozpoczynane jest z chwilą jego rozpoznania, jednak gdy stwierdza się subkliniczne zmiany narządowe, zwłaszcza dotyczące nerek i manifestujące się albuminurią, wskazane jest rozpoczęcie farmakoterapii już u pacjentów z wysokim prawidłowym ciśnieniem tętniczym. Autorzy wytycznych PTD piszą, że w takich przypadkach terapię należy rozpoczynać od najmniejszych dostępnych dawek leków w celu zminimalizowania działań niepożądanych.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Nie lekceważ błonnika!
Spożywanie żywności bogatej w błonnik ułatwia kontrolę glikemii i zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę. Produkty zawierające błonnik są trudniej strawne i wolniej ulegają rozkładowi, dostarczają glukozę do krwi powoli i równomiernie. Dzięki temu nie dochodzi do gwałtownego zwiększenia jej stężenia i możliwe jest utrzymanie glikemii na stabilnym poziomie.

Obecność błonnika w diecie poprawia tolerancję węglowodanów, gdyż szczytowe stężenie glukozy we krwi jest mniejsze po zjedzeniu pokarmów bogatych w błonnik niż po spożyciu produktów węglowodanowych ubogich w błonnik. Im większy udział błonnika pokarmowego w diecie, tym mniejszy poziom glukozy we krwi mają diabetycy.

WARTO WIEDZIEĆ
Leki na serce a seks
Naczynia doprowadzające krew do członka są aż o jedną trzecią węższe od tych oplatających serce. Dlatego miażdżyca zwężająca światło tętnic najszybciej objawi się zaburzeniami erekcji. Są one zatem markerem występowania miażdżycy i nie diagnozując ich, opóźnia się diagnozę miażdżycy u pacjenta. Dlatego oznaczaniu poziomu cholesterolu, badaniu ciśnienia powinno towarzyszyć pytanie dotyczące sfery seksualnej. Tak jak diabetykom powinno zlecać się test wysiłkowy, odsłaniający przebiegającą bezobjawowo chorobę niedokrwienną, która często towarzyszy cukrzycy.

Powinno się też nieustannie informować o czynnikach ryzyka, wśród których są zła dieta, brak ruchu i palenie papierosów. Tymczasem nadal zezwala się na reklamowanie jedzenia, które de facto jest niezdrowe. Środowisko lekarskie niestety tego nie zmieni, może jedynie apelować, by nie zachęcać dzieci do jedzenia słodyczy, a dorosłych do palenia papierosów. Zwiększa ono częstość występowania zaburzeń erekcji trzykrotnie, podnosząc ryzyko z 20 do prawie 70%.

AKTYWNY STYL
Narciarstwo biegowe
Przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej osoba chora na cukrzycę powinna porozumieć się z lekarzem i zapytać o przeciwwskazania do uprawiania danej dyscypliny sportowej. Rekreacyjne uprawianie narciarstwa biegowego jest jednak doskonałym sposobem aktywnego spędzania wolnego czasu. Obcowanie z naturą, połączone z uaktywnieniem wszystkich niemal grup mięśniowych, jak również układów: krążenia, oddechowego, dokrewnego i nerwowego – to powód, dla którego ten sport znajduje coraz większą liczbę zwolenników.

Wspomnieć przy tym należy o wpływie długotrwałych wysiłków aerobowych (tlenowych), towarzyszących poruszaniu się na nartach, na zdrowie fizyczne i kondycję psychiczną. Wysiłek towarzyszący bieganiu na nartach ma charakter globalny, uaktywnia bowiem całe ciało, nie tylko mięśnie kończyn dolnych, ale również tułowia, brzucha i kończyn górnych oraz obręczy barkowej.

SPIS TREŚCI
NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
2 Słodki duet Ewa i Drago
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
5 Bryndza w opiece medycznej
6 Prototyp Internetowego Konta Pacjenta
7 Kardiologia Prewencyjna 2011 r. – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy
8 Pracowita starość
9 Korespondencja z Rzymu
Marsz Diabetyków z Przyjaciółmi
10 Życie pomalowane na novo 15 raz
12 Uroczyste świętowanie w Sieradzu
POCZYTALNIA
13 Czerwone wino i serce
Nerki mają płeć!
14 Kiwi obniża ciśnienie
Szczepionka dla dorosłych
Leki na zgagę
15 Masz 10 minut?
Dieta a ryzyko raka jelita grubego
DIABETYK POLECA
16 Ile kosztuje cukrzyca?
POD LUPĄ
20 Nadciśnienie tętnicze w wytycznych PTD
24 Zwyrodnienie plamki AMD
ABC INSULINOTERAPII
28 Przechowywanie insuliny zimą
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
30 Nowe leki przeciwcukrzycowe
ZDROWO ŻYWIENIOWO
34 Nie lekceważ błonnika!
38 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
40 Leki na serce a seks
ZADBAJ O SIEBIE
44 Jak wybierać kosmetyki?
AKTYWNY STYL
48 Narciarstwo biegowe

51 Prenumerata
52 Apteki
56 Krzyżówka

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~krystyna wolny  IP: 89.200.161.xxx(2012-01-06 20:49:10)
moj apel do min arlukowicza prosze miec litosc nad chorymi starymi nad chorymi dziecmi mlodzieza.ktos dzisiaj ma pelny portfel mamony a los bywa przewrotny i jutro ten portfel moze byc pusty.nie bedzie za co kupic lekow chocby dla swojego dziecka.ja lat 67 cukrzyk i inne choroby nie otyla insulina humalog mix 50 ponad 40 zl opak paski optium xido tez ponad 40 zl opak.jak tu zyc


Powrót Do górymojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, styczeń 2012, nr 1 (192)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line