Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik Diabetyk, wrzesień 2010, nr 9 (176)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Osoby nie chorujące na cukrzycę nie mają potrzeby częstego zastanawiania się nad meandrami funkcjonowania organizmu. Diabetycy - wręcz przeciwnie - muszą znać jego tajniki, by skutecznie "zarządzać" cukrzycą.

Dzięki lekturze tematu miesiąca dowiecie się, jak bardzo ważne dla równowagi metabolicznej organizmu są przemiany glukozy i insuliny, jak przebiega proces zamiany pożywienia w energię, i jak wiele warunków musi być spełnionych, aby wszystkie trybiki tego procesu działały sprawnie. Zaburzenie tej równowagi w przypadku gdy cukrzyca nie jest właściwie leczona, prowadzi do powikłań. Mogą one dotyczyć m.in. narządu wzroku ("Cukrzyca a narząd wzroku") i skóry ("Zmiany skórne").

Warto przy tym wiedzieć, że wysokie glikemie nie zawsze są spowodowane typowymi błędami, np. w diecie. Na podwyższony poziom glukozy we krwi mogą wpływać także inne czynniki, o czym dowiecie się z tekstu "Zmienność zapotrzebowania na insulinę". Miłej lektury.
Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

WESOŁA RODZINKA
Córka także ma na imię Ania. Zachorowała w wieku 4 lat i 9 miesięcy, a początek choroby był dla wszystkich zaskoczeniem. W 2001 r. Anna Wiącek pracowała na internie. W ramach dokształcania zgłosiła się na szkolenie diabetologiczne zorganizowane w Kazimierzu Dolnym. Pół roku później, zbiegiem okoliczności, na cukrzycę zachorowało jej dziecko (...)

Pewnego dnia córka zapytała, dlaczego ma cukrzycę? Anna wzięła kartkę i narysowała trzustkę. Używając prostych słów wytłumaczyła, na czym polega choroba. Ania słuchała uważnie. Kiedy mama skończyła mówić, znowu zadała to samo pytanie. Anna popatrzyła na dziecinną buzię i zrozumiała, że córka pyta nie o przyczyny cukrzycy, tylko o to, dlaczego to ona na nią zachorowała.

INSULINA I GLUKOZA - UKŁAD ZALEŻNOŚCI
Aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo, wszystkie jego komórki muszą mieć zapewniony stały dopływ glukozy. Z niej bowiem powstają - w wyniku jej rozpadu pod wpływem tlenu - elementy niezbędne do pracy komórek: energia, dwutlenek węgla i woda. Jednak aby glukoza mogła wniknąć do wnętrza komórek narządów i spełnić swoją rolę, potrzebna jest insulina. Innymi słowy: glukoza i insulina razem utrzymują organizm przy życiu (...)

Trzeba zaznaczyć, że stężenie insuliny w organizmie nigdy nie spada do zera (u osób bez cukrzycy). Minimalne jej ilości muszą być bowiem wytwarzane w przerwach między posiłkami oraz w nocy, aby mogła się ona "zająć" glukozą uwalnianą przez cały czas z wątroby (przypomnijmy: organizm, aby mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebuje nieprzerwanego dowozu glukozy).

ZMIENNOŚĆ ZAPOTRZEBOWANIA NA INSULINĘ
Organizm osoby bez cukrzycy to doskonale działający mechanizm, który sam reguluje gospodarkę węglowodanową (trzustka wydziela odpowiednią ilość insuliny w zależności od aktualnych potrzeb). W przypadku diabetyka kluczowa staje się ocena wrażliwości organizmu na insulinę, która jest podstawą do określenia, w jakim stopniu dana ilość insuliny obniży stężenie glukozy we krwi. Sprawa byłaby prosta, gdyby ta sama dawka insuliny u wszystkich wpływała w takim samym stopniu na wartość glikemii. Niestety tak się nie dzieje - zapotrzebowanie jest różne u różnych osób, a co więcej nie jest stałe. Istnieją czynniki, które je wzmagają, inne zaś obniżają.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik Diabetyk, wrzesień 2010, nr 9 (176)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line