Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Środa, 26 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik Diabetyk, maj 2010, nr 5 (172)
Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę


Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Prowadzenie badań klinicznych, których wyniki są prezentowane na kongresach, konferencjach i zjazdach lekarzy, zapewniają ciągły rozwój wiedzy medycznej i dostęp do niej środowisk lekarskich oraz samych pacjentów. Staramy się trzymać rękę na pulsie i prezentować Czytelnikom aktualne informacje na temat cukrzycy i zdrowia w ogóle. W numerze majowym zamieszczamy liczne doniesienia ze świata nauki, pouczające dla diabetyków i zespołów terapeutycznych.

Kontynuujemy też temat funkcjonalnej insulinoterapii i odczarowujemy lęk przed insuliną. Nasz ulubiony wątek wysiłku fizycznego ilustrujemy dokonaniami Karoliny - młodej diabetyczki, która na rowerze zdobywa górskie szczyty i nie wyobraża sobie innego życia niż to aktywne. Polecamy także lekturę tekstu o cennych dla zdrowia właściwościach błonnika, który pomaga w profilaktyce wielu chorób.

Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

ROWER, BIEGI I ...OBRUSY
Karolina ma 34 lata. Na cukrzycę choruje od 2005 r. Od początku stosuje intensywną insulinoterapię przy użyciu penów. Myślała już o pompie insulinowej, ale nie stać jej na taki zakup. Karolina, dla znajomych Karla, od dawna czynnie interesuje się sportem. Lubi aktywnie spędzać czas, co daje jej ogromną satysfakcję.

Karolina aktywnie spędza każdą wolną chwilę. - Odkąd mam cukrzycę, zauważyłam u siebie większe zapotrzebowanie na wysiłek fizyczny. Aktywność jest wskazana, niezależnie od tego, czy jesteś chory, czy zdrowy, ale w naszej sytuacji jest wręcz obowiązkowa - mówi. Oprócz jazdy na rowerze zainteresowała się biegami. Od trzech lat regularnie biega, pokonując dystans od pięciu do ośmiu kilometrów.

TOP TRENDY W LECZENIU CUKRZYCY TYPU 1
Początkowo rozróżnialiśmy cukrzycę typu 1 i 2 oraz cukrzycę ciążową. Dzisiaj cukrzyca MODY jest już powszechnie uznana za typ czwarty. Naukowcy rozróżniają jednak jeszcze więcej rodzajów tej choroby. Na konferencji mówiono o nowo rozpoznanym zjawisku "cukrzycy podwójnej", zwanej także hybrydową, występującej u dzieci i młodzieży. W przypadku tej choroby nakładają się fenotypy zarówno cukrzycy typu 1, jak i typu 2. Pacjenci z cukrzycą hybrydową to młode osoby mające nadwagę bądź otyłość. Stwierdza się u nich nie tylko insulinooporność i zaburzenia gospodarki węglowodanowej - co wskazywałoby na typ 2, ale także dodatnie przeciwciała, charakterystyczne dla cukrzycy insulinozależnej.

CENNY W PROFILAKTYCE BŁONNIK
Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) ma pochodzenie roślinne, jest węglowodanem złożonym, który odgrywa znaczącą rolę w organizmie. Stymulując określone procesy biochemiczne, reguluje pracę przewodu pokarmowego, zapobiega zaparciom, pomaga w kuracji odchudzającej, pełni nieocenioną rolę w prewencji chorób układów krążenia i trawiennego oraz chorób onkologicznych.

Spożywanie produktów zawierających rozpuszczalne frakcje błonnika, czyli gumy i pektyny, jest szczególnie zalecane osobom z cukrzycą. Korzystne działanie błonnika rozpuszczalnego w ich diecie jest nie do przecenienia, ponieważ składnik ten zmniejsza zarówno poziom glukozy, jak i stężenie insuliny po posiłkach. Dzięki takiemu działaniu błonnik rozpuszczalny pomaga w wyrównaniu glikemii, a poprzez zmniejszenie wydzielania insuliny hamuje również apetyt - co pomaga w schudnięciu.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik Diabetyk, maj 2010, nr 5 (172)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line