Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Środa, 26 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 11 (166)
Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Pytani o powikłania cukrzycy jednym tchem wymieniamy: oczy, nerki, serce. Ale czy wspominamy o zębach? Mało kto zwraca uwagę na zależności pomiędzy cukrzycą a chorobami jamy ustnej i zębów. Dlatego polecamy Wam lekturę wywiadu z Paulo Malo, stomatologiem, który dentystyczne problemy diabetyków zna z własnej wieloletniej praktyki. Terapia pompą insulinową obok licznych "plusów" ma także swoje "minusy", a do tych zalicza się zwiększone ryzyko kwasicy ketonowej oraz błędy mechaniczne pompy. O tym, jak się ich ustrzec piszemy w dziale "Pod lupą".

Zachęcamy Was też, aby chociaż część długich listopadowych wieczorów poświęcić na analizę swojego leczenia. Może uda się, np. znaleźć przyczyny niewyrównanej cukrzycy, pomimo prawidłowych stężeń glukozy na czczo. Albo udoskonalić z korzyścią dla zdrowia "zarządzanie swoją cukrzycą" poprzez intensyfikację jej leczenia. Tylko jak to wszystko zrobić? Odpowiedź na to oraz wiele innych ważnych pytań znajdziecie w niniejszym numerze.

Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

LECZ CUKRZYCĘ DOBRZE!
Rozmowa z prof. Władysławem Grzeszczakiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Czy jakieś odkrycie, nowy lek czy metoda wydają się Panu obiecujące?

- Tworzy się w tej chwili wiele nowych grup leków hipoglikemizujących. Uważam, że będzie to stanowiło pewną szansę poprawy jakości życia i lepszego wyrównania cukrzycy dla określonej grupy chorych (już pomijając, czy te leki będą refundowane, czy nie). Są dwie nowe grupy leków wchodzących na rynek - analogi GLP -1 oraz blokery DPP-4 (wildagliptyna i sitagliptyna oraz saxagliptyna). Na zjeździe w Barcelonie ten ostatni lek był szeroko omawiany, zachwalano jego efektywność zarówno w monoterapii, jak i w terapii łączonej z metforminą, sulfonylomocznikiem, z glitazonami. Wydaje się być lekiem bezpiecznym - daje mniej hipoglikemii niż inne leki i mało działań ubocznych. Ale to bynajmniej nie jest żaden przełom w farmakologii.

INSULINA - GLIKEMIA - KWASICA
Aby nie doprowadzić do ostrego powikłania, jakim jest kwasica ketonowa, przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytanie, czy mam insulinę we krwi? Ustalenie tego nie jest takie proste, ponieważ nie dysponujemy testami do sprawdzania stężenia insuliny. Możemy to ocenić tylko w sposób pośredni, opierając się na wynikach pomiaru poziomu glukozy we krwi i zawartości ketonów w moczu. Wiele jest przyczyn hiperglikemii. Do jednej z nich należy deficyt insuliny we krwi, który może być uwarunkowany problemami technicznymi (szerzej na ten temat w artykule: "Rysa na szkle - niedoskonałości pomp insulinowych"). W niniejszym tekście przedstawiamy prosty schemat pozwalający na uniknięcie kwasicy ketonowej.

ZDROWY UŚMIECH DIABETYKA
Paulo Malo to światowej sławy stomatolog - implantolog, Portugalczyk znany z innowacyjnych metod leczenia. Poproszony o wywiad dla "Diabetyka", nie ukrywa swojego entuzjazmu. - Wiedza o zależnościach pomiędzy cukrzycą a stanem jamy ustnej i zębów jest niewystarczająca, zarówno wśród lekarzy, jak i samych chorych. To ważny temat i trzeba go nagłaśniać - mówi.

W jaki sposób cukrzyca wpływa na zdrowie jamy ustnej i zębów?

- Cukrzyca to choroba metaboliczna, która ma swoje odbicie w kondycji jamy ustnej. Problem jednak nie tkwi w samych zębach, ale w systemie, czyli zaburzeniach metabolicznych. Na zdrowie jamy ustnej negatywnie wpływa nadmiar glukozy we krwi. Ma on dwie poważne konsekwencje - spadek odporności oraz mniejsze unaczynienie, które spowalnia procesy gojenia w jamie ustnej. Z powodu wahań glikemii diabetycy narażeni są na infekcje. Wynika to z prostego faktu, że słodkie środowisko jest idealne dla namnażania się bakterii. Dlatego też diabetycy muszą zdecydowanie bardziej dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Trzeba też wiedzieć o tym, że nawet najmniejsza infekcja, z którą zdrowi ludzie radzą sobie bardzo sprawnie, u diabetyków przebiega w sposób gwałtowniejszy, może szybko przerodzić się w poważny stan zapalny, a nawet prowadzić do utraty zębów.

JAK MĄDRZE CHWALIĆ DZIECKO?
Staraj się mówić o konkretach. Jeżeli widzisz, że dziecko właśnie posprzątało w swoim pokoju, spróbuj po prostu opisać, co widzisz. Oto przykład: "Widzę, że posprzątałeś w pokoju. Łóżko pościelone, książki i zeszyty poukładane w szafce, a klocki w szufladzie. Jakoś tak od razu przybyło tu miejsca (z uśmiechem)". Jeżeli dziecko pomogło Ci w pracach domowych, zamiast komunikatu "Super! Dzięki. Wiedziałam, że można na tobie polegać", spróbuj użyć takiego: "Świetnie! Odkurzenie i umycie podłogi pozwoli mi zaoszczędzić sporo czasu. Dzięki za pomoc! To była bardzo miła współpraca". Jeżeli dziecko samodzielnie zbadało poziom cukru, podało insulinę czy wyliczyło wartość wymiennikową posiłku, nie uogólniaj "Doskonale sobie radzisz!". Więcej korzyści przyniosą słowa: "Jestem pod wrażeniem twojego wymiennikowego rozeznania" albo "Dobrze poradziłeś sobie dzisiaj z podaniem korekcyjnej insuliny. Gratuluję!"

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 11 (166)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line