Strona główna Możesz to robić zdalnie! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca osłabia kości

źródło: PAP - Nauka w Polsce (05.10.09), 6 października 2009 r.

Cząsteczka prozapalna o nazwie TNF-alfa jest winowajcą trudnego gojenia się złamań u pacjentów chorych na cukrzycę - informują naukowcy z USA na łamach pisma "American Journal of Pathology".

Cukrzyca to choroba, której przyczyną jest niedostateczna produkcja hormonu obniżającego poziom cukru we krwi - insuliny, lub zbyt słaba wrażliwość komórek na insulinę.

Szacuje się, że na cukrzycę cierpi co najmniej 171 milionów ludzi na całym świecie, a przed rokiem 2030 liczba ta może nawet ulec podwojeniu
Szacuje się, że na cukrzycę cierpi co najmniej 171 milionów ludzi na całym świecie, a przed rokiem 2030 liczba ta może nawet ulec podwojeniu. Długoterminowe skutki cukrzycy to m.in. choroby serca i układu krążenia, zaburzenia pracy nerek, uszkodzenia siatkówki i utrata wzroku, zniszczenie włókien nerwowych oraz naczyń krwionośnych, a w rezultacie problemy z erekcją oraz słabe gojenie się ran.

Pacjenci chorzy na cukrzycę często mają obniżoną gęstość mineralną kości, co świadczy o osłabieniu kośćca i zwiększonym ryzyku złamań oraz utrudnionym zrastaniu złamanych kości.

Doktor Dana Graves wraz z zespołem z University of Medicine and Dentistry of New Jersey i Boston University School of Medicine badała wpływ cukrzycy na kości myszy, stanowiących zwierzęcy model tej choroby.

Naukowcy zaobserwowali, że podczas złamania kości, u zwierząt dochodzi do zwiększenia poziomu cząsteczek związanych ze stanem zapalnym, w tym białka TNF - alfa. U myszy chorych na cukrzycę dochodziło do znaczącego zwiększenia liczby tzw. komórek kościogubnych czyli osteoklastów i bardzo szybkiej utraty chrząstki w gojących się kościach.

Czynniki, które stymulują powstawanie niszczących kości i chrząstki osteoklastów są aktywowane pod wpływem TNF-alfa i zależnego od niego białka FOXO1. Zdaniem autorów pracy, sugeruje to, że u myszy chorych na cukrzycę za zaburzenia w gojeniu złamań odpowiedzialny jest zwiększony poziom białek TNF-alfa i FOXO1.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~bozenadsz  IP: 89.229.81.xxx(2009-11-10 08:31:47)
Złamałam rękę w nadgarstku/z przemieszczeniem/i miałam podzwichnięcie palca - dzięki Bogu jeszcze dość prawidłowo moje kości funkcjonują i w odpowiednim czasie powróciłam do zdrowia /zniekształcenia pozostały/.


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca osłabia kości
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 3 lipca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line