Strona główna Możesz to robić zdalnie! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca atakuje maluchy

źródło: Rzeczpospolita (28.05.09), 6 czerwca 2009 r.

Izabela Filc Redlińska, Rzeczpospolita

Lawinowo rośnie liczba przypadków tej choroby u dzieci w Europie. Do 2020 roku będzie ich nawet dwa razy więcej. Do tej pory naukowcy ostrzegali przed epidemią cukrzycy typu 2. To najczęstsza postać tej choroby. Występuje u osób dorosłych jako skutek niezdrowego stylu życia. Chorzy są mało wrażliwi na działanie insuliny.

Według najnowszych doniesień naukowych, które publikuje "Lancet", podobny problem dotyczy także cukrzycy typu 1. Jest to rzadsza odmiana cukrzycy, ale pojawiająca się najczęściej u dzieci i osób młodych. Rozwija się z powodu uszkodzenia komórek, które produkują insulinę, tzw. komórek beta trzustki.

Dowodów na to dostarczyli naukowcy z Queen's University w Belfaście i Uniwersytetu w Pecs na Węgrzech. Swoje badania oparli na prawie 30 tys. przypadków cukrzycy typu 1, które w latach 1989 – 2003 zarejestrowano w 20 państwach europejskich. Wyliczyli, że w obserwowanym czasie liczba chorych zwiększała się o prawie 4 proc. rocznie. Najgorzej było w grupie dzieci poniżej piątego roku życia, w której wzrost wynosił ponad 5 proc. Uczeni ostrzegają, że jeśli ten trend się utrzyma, to w 2020 roku w Europie będzie żyło 160 tys. cukrzyków, którzy nie skończyli 15. roku życia (dzisiaj jest ich 94 tys.). Choroba najbardziej boleśnie dotknie maluchy do pięciu lat. W ich grupie wzrost może wynieść nawet 123 proc.


Zdaniem naukowców przyrost zachorowań u najmłodszych nie wynika wyłącznie z czynników genetycznych. Potwierdza to fakt, że ów trend widoczny jest szczególnie w państwach na wschodzie, gdzie styl życia ludzi zmienił się gwałtowanie właśnie w ciągu ostatnich lat.

– Nieco większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 mają dzieci starszych mam. A także te, które przyszły na świat w drodze cesarskiego cięcia i które we wczesnej fazie życia szybko przybrały na wadze – tłumaczy jeden z badaczy biorących udział w tym projekcie dr Chris Patterson. Z kolei mniejsze ryzyko rozwoju choroby dotyczy maluchów długo karmionych piersią.

Uczeni podejrzewają, że czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się cukrzycy typu 1 jest również działalność rozmaitych wirusów. Ostatecznej odpowiedzi nie zna nikt. – Im dłużej człowiek żyje z cukrzycą, tym większe istnieje ryzyko rozwoju związanych z nią komplikacji, tj. choroby serca, nerek czy oczu – mówi dr Iain Frame z organizacji charytatywnej pomagającej pacjentom.

– W związku z brakiem jakiegokolwiek skutecznego sposobu zapobiegania cukrzycy typu 1 europejskie państwa powinny przygotować działalność własnej służby zdrowia na tę epidemię – podsumowują autorzy tekstu w "Lancecie".

Foto: RP, EAST NEWS

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca atakuje maluchy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 7 lipca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line