Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Czwartek, 20 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 10 (154)
Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę


Diabetyk


DRODZY CZYTELNICY
Oddając w Wasze ręce kolejny numer DIABETYKA, chcemy zwrócić Waszą uwagę na to, jak wiele ostatnio wokół nas się dzieje. Np. otwarto nowe centrum diabetologiczne (w Żarach) i gabinet stopy cukrzycowej (w Zielonej Górze). Po olimpijskim sukcesie wioślarza z cukrzycą, przyszło kolejne sportowe zwycięstwo - może mniej spektakularne, ale również znaczące. Czterech nastolatków z Polski zdobyło tytuł wicemistrzów Europy w turnieju sportowym młodych diabetyków w Szwajcarii. Niedawno jeździł po Polsce Bus Medyczny, w którym osoby z cukrzycą mogły wykonać sobie badania, m.in. hemoglobiny glikowanej i uzyskać fachowe porady dietetyczne. Ministerstwo Zdrowia zasypała - i słusznie - lawina listów protestacyjnych z całego kraju, którą wywołał pomysł dotyczący likwidacji diabetologii jako odrębnej specjalizacji. Oj dzieje się, dzieje... W DIABETYKU można o tym wszystkim (i wiele więcej) przeczytać. Życzymy miłej lektury.

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

CO SIĘ DZIAŁO NA TRASIE BUSA MEDYCZNEGO?
Czy akcje typu "razem zmieniajmy cukrzycę" są potrzebne? Odpowiedź wskazują wyniki badań i bardzo duża frekwencja akcji. Dzięki wczesnemu wykryciu cukrzycy w Busie Medycznym, 9% potencjalnych chorych może uniknąć późnych powikłań (jeśli szybko zaczną się leczyć), prawie 50% leczonych już diabetyków może zintensyfikować dotychczasową terapię, aby zadbać o prawidłowy poziom HbA1c, a setki osób, które uzyskały porady dietetyczne mogą zmienić swój "prochorobowy" sposób odżywiania, zapobiegając w ten sposób wystąpieniu m.in. cukrzycy i chorób serca.

NIE TAKA STRASZNA CHOROBA
Dla diabetyków, którzy doskonale zgłębili tajniki życia z cukrzycą, jest ona jedynie niedyspozycją, która w żaden sposób nie ogranicza i nie utrudnia pełnej aktywności zawodowej. Realizują swoje życiowe pasje i marzenia na równi ze zdrowymi. Na pytanie, czy są chorzy, często odpowiadają: "Nie, mam jedynie cukrzycę".

JAK DAWKOWAĆ INSULINĘ DO POSIŁKU
Kolejnym krokiem w doborze dawki insuliny jest obliczenie ilości węglowodanów i kalorii (pochodzących z białka i tłuszczu) zawartych w posiłku, oraz przełożenie ich na system wymiennikowy. W metodzie tej przyjęto, że 10 g (40 kcal) węglowodanów zawartych w posiłku odpowiada jednemu wymiennikowi węglowodanowemu (1 WW). Natomiast 100 kcal pochodzących z białka i tłuszczu stanowi 1 wymiennik białkowo-tłuszczowy (1 WBT). Po obliczeniu wymienników zawartych w posiłku można przejść do kolejnego etapu - określenia odpowiedniej ilości insuliny.

ZACZNIJ MASZEROWAĆ
W początkowym etapie maszeruj w wolnym tempie, utrzymując je na stałym poziomie - nie zwalniaj i nie przyspieszaj. Twój organizm musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Gdy poczujesz się pewniej, zacznij zwiększać tempo marszu. Utrzymaj je przez jakiś czas (dla niektórych będą to trzy treningi, dla innych 10 i więcej), a następnie "wrzuć kolejny bieg" i sukcesywnie przyspieszaj. Regularnie sprawdzaj, czy aktualnie przyjęte tempo marszu jest dla ciebie odpowiednie.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 10 (154)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line