Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Leki za grosz zgodne z prawem

źródło: Rzeczpospolita (15.02.07), 16 lutego 2007 r.

Sprzedaż leków ryczałtowych za jeden czy kilka groszy jest dopuszczalną konkurencją - orzekł w środę warszawski Sąd Apelacyjny.

Decyzja sądu oznacza, że Euro-Apteka, spółka z litewskim kapitałem, która w Polsce ma sieć 60 aptek, nie naruszała przepisów, sprzedając leki ryczałtowe za jeden grosz. Nieuczciwą konkurencję zarzuciła spółce Unia Farmaceutów - Właścicieli Aptek twierdząc, że sprzedażą leków za grosz Euro-Apteka odciągała klientów od sąsiednich aptek.

Unia Farmaceutów wystąpiła do sądu cywilnego, by ten nakazał Euro-Aptece zaniechania czynów nieuczciwej konkurencji, które polegać miały przede wszystkim na pobieraniu za leki ryczałtowe jednego grosza. Resztę ryczałtu - 3,19 zł, klient uiszczał bonem, który dostawał za darmo od apteki.

Kluczowe znaczenie w sporze miała więc kwestia, jaki charakter ma opłata ryczałtowa: czy ceny sztywnej czy tylko maksymalnej, poniżej której można schodzić.

Zdaniem pełnomocnika Euro-Apteki mec. Krzysztofa Kowalczyka zgodnie z ustawą wszystkie ceny urzędowe mają charakter maksymalnych, a nie ma przepisu, który uznawałby opłaty ryczałtowe za ceny sztywne. Według zaś pełnomocnika Unii Farmaceutów mec. Elżbiety Modzelewskiej-Wąchal przepisy o opłacie ryczałtowej jako regulacja szczególna kształtują ryczałt jako opłatę sztywną. Klient musi ją więc w całości zapłacić.

Sąd Apelacyjny (podobnie jak wcześniej Sąd Okręgowy) przyznał rację Euro-Aptece. Uznał, że ryczał jest ceną maksymalną i apteka może ją obniżać, a koszty obniżki wziąć na siebie. Nie stanowi to nieuczciwej konkurencji, przeciwnie, jest zdrową konkurencją - powiedziała sędzia Anna Orłowska. Wyrok jest prawomocny, ale służy kasacja.

Marek Domagalski, Rzeczpospolita

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Leki za grosz zgodne z prawem
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 14 lipca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line