Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Matczyne komórki mogą leczyć cukrzycę

źródło: Rzeczpospolita (24.01.07), 24 stycznia 2007 r.

Matki dzieci cierpiących na cukrzycę noszą w sobie potencjalne lekarstwo na tę chorobę - dowodzą badania amerykańsko-brytyjskiego zespołu naukowców. Pochodzące od kobiet komórki macierzyste są w stanie naprawić uszkodzoną trzustkę.


Odkrycie naukowców daje szansę
na leczenie cukrzycy typu dziecięcego

Mowa o terapeutycznych właściwościach komórek, które posiadają zdolność przekształcania się w komórki beta trzustki odpowiedzialne za wydzielanie insuliny. To właśnie one ulegają zniszczeniu przez organizm chorego, co zaburza proces wydzielania hormonu i uniemożliwia odpowiednie przyswajanie cukrów.

- Sądzimy, że pochodzące od matki komórki mogłyby pomóc w regeneracji uszkodzonej tkanki trzustki -o skutkach odkrycia mówi jedna z członkiń zespołu, prof. Lee Nelson z amerykańskiego ośrodka badawczego Fred Hutchinson Cancer Research Center. Przyznała ona, że naukowcy są podekscytowani możliwościami, jakie nowo zdobyta wiedza niesie dla terapii cukrzycy typu 1 (tzw. cukrzyca dziecięca) -w tej chwili choroba ta jest w zasadzie nieuleczalna. Walka z nią polega na podawaniu przez całe życie insuliny.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Amerykanów wraz z kolegami z brytyjskiego University of Bristol publikuje najnowszy numer pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Posag na zdrowie

Dlaczego tak ważny jest fakt pochodzenia leczniczych komórek od własnej matki? U podłoża odpowiedzi na to pytanie leży mechanizm zwany mikrochimeryzmem. Dochodzi do niego w czasie ciąży, w wyniku przedostawania się komórek kobiety do organizmu płodu i odwrotnie. Amerykańsko-brytyjskiemu zespołowi pierwszy raz udało się udowodnić, że w ten sposób matka przekazuje potomstwu komórki, które przekształcają się w odpowiedzialne za produkcję insuliny komórki beta. Mało tego, we krwi 94 dzieci chorych na cukrzycę -w porównaniu z ich zdrowym rodzeństwem i grupą kontrolną -odnaleźli oni zwiększoną ilość matczynego materiału genetycznego. Jego obecność stwierdzili także w tkance trzustki męskich potomków.

Naukowcy uważają, że w ten sposób organizm rodzicielki daje nam swoisty posag, który ma pełnić rolę ochronną. Potwierdza to fakt, że nie odnaleziono dowodów świadczących, by matczyne komórki zwalczały komórki beta potomka lub też, by jego układ immunologiczny traktował je jako ciało obce.

Teoria, która została obalona

- Tolerancja ze strony organizmu dziecka wynika zapewne z tego, że w okresie płodowym, a więc w czasie rozwoju układu odpornościowego, wyposażany jest w komórki pochodzące od matki - tłumaczy prof. Nelson. Dlatego w podobnych genetycznie komórkach naukowcy upatrują nowej nadziei na leczenie cukrzycy. Dotyczy to komórek macierzystych, posiadających zdolność przekształcania się w dowolną ludzką tkankę.

Stanowisko to potwierdza Jo Brodie z fundacji Diabetes UK. -Jednym z nowych sposobów terapii cukrzycy jest przeszczepianie komórek beta. Wiąże się to z problemem braku materiału do przeszczepu oraz z jego odrzucaniem przez organizm nowego właściciela. Odkrycie to mogłoby wpłynąć na zmianę tej sytuacji i powstanie nowego źródła uzyskiwania insuliny - mówi Brodie.

Początkowo naukowcy zakładali zupełnie inną teorię wpływu matczynych komórek na powstawanie choroby. - Uważaliśmy, że w niektórych przypadkach matka przekazywała płodowi zbyt wiele swoich komórek - tłumaczy inny z członków zespołu, prof. Edwin Gale. Nietolerowanie ich przez organizm dziecka miało skutkować cukrzycą. Wyniki badań jednak temu zaprzeczyły.

- Wpisują się one w wiedzę, jaką dysponujemy na temat mikrochimeryzmu. Prekursorką w tej dziedzinie jest zresztą prof. Nelson - mówi dr Beata Nowakowska z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu. - Na przeszkodzie w wykorzystaniu tych badań w terapii cukrzycy stoi jednak fakt, że mikrochimeryzm nie zachodzi u wszystkich, a jedynie u 30 - 50 proc. populacji.

Na cukrzycę typu 1 cierpi co prawda "tylko" co dziesiąty diabetyk - resztę stanowią chorzy na cukrzycę typu 2. O ile jednak tej drugiej odmianie można zapobiegać poprzez odpowiedni styl życia, o tyle w przypadku pierwszej nie ma takiej możliwości.

IZABELA REDLIŃSKA, Rzeczpospolita

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Matczyne komórki mogą leczyć cukrzycę
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line